fbpx

5 tipů, jak předejít virovým nemocem0

Máme pro vás pár tipů pro posílení imunity, což se nejspíš v současném období bude hodit. Vyzkoušejte je a uvidíte, který vám bude sedět nejvíce.

polévka
Polévka – často nedoceněný životabudič. Zkuste si ji v zimě dát také k snídani. A třeba každý den. Foto: Pixabay.com

Shromáždili jste již doma dostatek vitamínů v kapslích a různých přípravků, které zaručují rychlé uzdravení během několika hodin? S chřipkou a nachlazením se dá ale bojovat mnohem příjemněji.

Snídejte vývar nebo miso polévku – povzbudí vás, zahřeje a dodá všechny živiny, které budete během dlouhého dne potřebovat.“

Důležité je se především chránit a nemocem předcházet. K tomu ale není potřeba polykat tuny prášků a běhat od lékaře k lékaři a z lékárny do lékárny. Podívejte se na několik jednoduchých rad, která vám v bojích s chřipkou pomohou, aniž by zatížily vaši peněženku.

Reklama

Zimní jídelníček: místo klasické snídaně zkuste vývar!

Ke zdravému životu samozřejmě patří zdravá strava, pohyb a psychická pohoda. Správně zvolené jídlo dokáže zázraky. Jídelníček bychom měli během roku uzpůsobovat také ročnímu období.

To, že snídaně je základním jídlem dne, je v dnešní době už známou pravdou. Někdo se vymlouvá na to, že mu ráno jídlo nechutná anebo na něj prostě nemá čas. Vše je ale jen otázkou zvyku a dobré organizace. Chcete-li se ráno posilnit a připravit na dlouhý den, snídejte vývar. Polévku si připravte o den dříve a ráno jí jen ohřejte.

Tradiční hovězí nebo kuřecí vývar můžete prostřídat také miso polévkou. Miso totiž obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek. Foto: Pixabay.com

Pokud nemáte na jídlo ani pomyšlení, vypijte místo ranní kávy sklenici horkého vývaru (tedy jen polévkovou vodu, bez nudlí či zeleniny). Nápoj vás příjemně povzbudí a dodá vám všechny živiny, které budete během dlouhého dne potřebovat. Zároveň vás zahřeje zevnitř a vy nebudete mít pocit nepříjemného prochladnutí.

Zelenina a ovoce pouze z domácích zdrojů

Ovoce a zelenina by měly být nedílnou součástí naší stravy v každém ročním období. Do jídelníčku je vhodné zařazovat plody, které rostou v našich zeměpisných šířkách a nejlépe právě v době, kdy dozrávají. Příroda je skutečně mocná čarodějka a ty nejlepší vitamíny a minerály přináší až k nám právě v době, kdy je nejvíce potřebujeme.

Citrusové plody sice obsahují velké množství vitamínu C, ale bohužel organismus ochlazují, což v chladném počasí nepotřebujeme. Citrusy dozrávají v tropických a subtropických oblastech v době největšího horka a tamní obyvatelé je trhají přímo ze stromů, aby se osvěžili v parném létě. V našich podmínkách je mnohem vhodnější jíst jablka a hrušky, které našemu organismu dodají přesně to, co potřebuje. Pomeranče a mandarinky je lepší jíst v letních měsících, kdy nám pomohou překonat tropické teploty.

Citrusové plody nejsou pro zimní konzumaci moc vhodné. Proto si jimi jídelníček jen zpestřujte a jezte hlavně jablka nebo sušené švestky či hrušky. Foto: Pixabay.com

Pokud jste vášnivým milovníkem tropického ovoce, neházejte flintu do žita, neboť máme radu i pro vás. Ochlazující účinky ovoce lze jednoduše neutralizovat, pokud je nakrájíme na kousky a posypeme skořicí, která je potravinou hřejivou. Takto si nejen můžeme dopřát oblíbenou pochoutku, ale i třeba příjemně překvapit návštěvu netradičním dezertem. Skvělá je například kombinace skořice a vodního melounu.

Syrovou zeleninu tepelně upravujte

Ačkoli by zelenina neměla na našem stole chybět, musíme pamatovat na to, že čerstvá zelenina je pro naše tělo hůře stravitelná než ta tepelně upravená. Pro tělo bojující s nachlazením jsou obtížně stravitelné potraviny zbytečnou zátěží. Konzumace tepelně upravené zeleniny je však vhodnou prevencí i pro zdravé tělo, neboť se tak nechráníme jen proti nachlazení a chřipce, ale i proti vážným onemocněním trávicího ústrojí včetně rakoviny. Opravdovým elixírem zdraví je kvašená zelenina. Aspoň trochu kvašené zeleniny – třeba kysaného zelí – byste v tomto období měli jíst každý den.

Zeleninu lze upravovat různě a zároveň šetrně tak, aby neztratila nic ze svých pozitivních účinků a přitom zbytečně nezatěžovala naše trávicí ústrojí. Z vhodných úprav můžeme jmenovat například restování, dušení či grilování. Při úpravě není nutné suroviny rozvařit, stačí je jen trochu prohřát, aby neztratily ani barvu ani chuť a úspěch je zaručen.

Kvašenou zeleninu si můžete připravit i doma. Je to jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát. Podívejte se. Foto: Pixabay.com

Jak předejít chřipce? Kloktejte olej

Olej je nedílnou součástí každé kuchyňské spíže či komory. Denně ho používáme na smažení či pečení, ale zkusili jste někdy olej kloktat? Někteří odborníci doporučují si hned ráno po probuzení, tedy ještě před snídaní a čištěním zubů, vykloktat ústa olejem (nepolykat). Kloktání by mělo trvat nejméně 5 minut a stačí k němu obyčejný olivový olej.

V lékárně či přes internet seženete také speciální esenciální oleje, jež se v malém množství nakapou do teplé vody, která se pak kloktá. Tyto oleje nabízejí i různé další účinky a mohou vám pomoci zbavit se například aftů nebo angíny. Jedná se o význačný léčivý prostředek, jehož pomocí nejen zkvalitníte péči o dutinu ústní, zuby a dásně, ale budete se chránit i proti paradontóze a nepříjemnému zápachu z úst.

Při nachlazení zapojte aromaterapii

Aromaterapie je alternativní léčebná metoda, která využívá esenciální oleje z rostlin k podpoře duševního a fyzického zdraví. Když jde o boj s nachlazením, ukazuje se aromaterapie coby účinná pomocnice. Vyzkoušet ji můžete například s pomocí difuzérů, které umožňují nejen inhalování esenciálních olejů, ale navíc zvlhčují vzduch. Obojí pomáhá uvolnit rýmou ucpané nosy, zmírnit kašel a celkově podporovat zdraví dýchacích cest.

Mezi oblíbené esenciální oleje při nachlazení patří:

  • Eukalyptus: Proslulý svými protizánětlivými vlastnostmi, eukalyptový olej může uvolnit nos a podporovat snazší dýchání.
  • Mentol: Má osvěžující účinek a může působit proti ucpaným cestám dýchacím.
  • Rozmarýn: Má antivirové vlastnosti a může podporovat imunitní systém.
  • Levandule: Uklidňující vůně levandule může pomoci při relaxaci a zlepšit kvalitu spánku, což je zvláště užitečné při nachlazení.

Celkově se při nachlazení doporučují oleje, které mají antivirové, antiseptické nebo expektorační vlastnosti. Je vždy dobré začít s jejich nízkou koncentrací a pozorovat vlastní reakce, abyste zjistili, jestli nejste na některý z olejů více sensitivní.

Boj s chřipkou jako čas oddechu

V boji s útočícími bacily se naše síly podstatně znásobí, pokud vedle zdravého jídelníčku budeme dostatečně odpočívat a dbát na teplé oblečení. Přitom platí, že vždy je lepší více tenkých vrstev, než jedna silná. Dnešní módní trendy navíc fandí vrstvení, takže fantazii se meze nekladou.

I přes veškerou péči o sebe sama se však může stát, že útok bacilů bude příliš silný a tělo se mu neubrání. Ani v tomto případě však není třeba ztrácet hlavu. Možná je to jen signál, že si máme na chvíli odpočinout. Strávit pár dnů v posteli může být i příjemné, pokud si uvaříte horký čaj a začtete se do knížky. Udělat si čas pro sebe totiž neznamená jen zdravě jíst, ale i zdravě odpočívat.

Autor: Bára Kocmánková