fbpx

Česnek je superpotravina, kterou máme všichni na dosah0

Česnek obsahuje látky důležité pro lidské zdraví a již po staletí je používán jako lék. Avšak není česnek jako česnek. V supermarketech často najdete jen česnek z Číny. Český a pořádně aromatický česnek si ale cestu do obchodů nachází stále častěji.

Superpotravina, kterou máme všichni na dosah.

Česnek je tradiční součástí české kuchyně a jsou jídla, která bez této ingredience prostě neuvaříte. Česnek obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. To dobře věděly už naše babičky, které česnekem léčily nejednu nemoc. V čínské medicíně se česnek užívá už 3 000 let. Tato rostlina totiž obsahuje Alicin – silné přírodní antibiotikum, které lidskému tělu pomáhá bojovat s viry a bakteriemi.

Kvalitní český česnek musíte trochu hledat – zkuste trhy nebo prodej ze dvora.

Pokud chcete česnek použít jako lék, je nejlepší požívat ho neupravený ve větším množství (alespoň třikrát denně po jednom až dvou stroužcích). Zápach přebijete například žvýkáním zrnek kávy nebo listů máty. Česnek můžete podávat také v mléce (5–10 g strouhaného česneku na půl litru mléka).

Reklama

Česnek má léčivé účinky

Česnek podporuje pocení, pročišťuje dýchací cesty, podporuje odkašlávání a odstraňuje střevní parazity. Krom toho stimuluje krevní oběh a například pomáhá léčit křečové žíly a zabraňuje jejich vzniku. Lékařské studie také prokázaly, že pravidelná konzumace česneku může být dobrou prevencí před rakovinou žaludku, střev a prostaty.

Česnek se používá v tradiční čínské medicíně už 3 000 let

Stroužky česneku nemusíte užívat pouze vnitřně, ale hodí se i pro vnější užití – na opary, bradavice a plísně. Česnek se musí rozmačkat, přiložit na ránu, zavázat a nechat několik hodin působit. Avšak pozor, rozmačkaný česnek je velmi silný a může působit agresivně, proto to s ním nepřehánějte. Zvýšená konzumace česneku také není doporučována těhotným a kojícím ženám a malým dětem.

Česnek jako lék

  • Pomáhá při angíně, chřipce, nachlazení
  • Pomáhá při chronickém onemocnění dýchacích cest a dutin
  • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • Pomáhá při arterioskleróze
  • Chrání před trombózou
  • Snižuje vysoký krevní tlak
  • Léčí křečové žíly
  • Pomáhá při žaludečních a střevních obtížích
  • Údajně je účinný i jako prevence rakoviny
  • Při vnějším užití léčí opary, plísně a bradavice

Český česnek má nejlepší kvalitu a neputuje na váš stůl přes půl světa

Léčivé účinky česneku ovlivňuje i jeho kvalita. Také si poslední dobou všímáte, že jakost česneku na pultech supermarketů nápadně poklesla? Na první pohled vypadá zcela normálně, ale uvnitř je velmi často shnilý nebo vysušený? A pokud již máte štěstí a česnek je v pořádku, chybí mu ta správná, štiplavá chuť? Tak vězte, že to není pravý český česnek, ale právě jste si koupili plodinu dovezenou ze zahraničí.

Ačkoli žehrání na čínský česnek není úplně na místě, protože tato rostlina je v Číně doma, přesto má dovoz této zeleniny z Asie své nevýhody. Nevíte totiž, jakým způsobem byl česnek v Číně pěstován, o přepravních podmínkách na lodi, kdy musí potraviny trávit řadu týdnů v kontejneru, asi také není třeba mít velké iluze. A problematické je i etické hledisko celé věci. Proč musí zelenina, kterou je možné dobře a lépe pěstovat i u nás putovat na české stoly přes půl světa?

V sezóně dostanete na trhu i čerstvý a ještě nevysušený česnek, u něhož oceníte příjemnou ostrou chuť. Nakupte si jej do zásoby a uložte ho v suchu a chladnu. Vydrží vám klidně i celou zimu.

Češi celkově spotřebují za rok 7 až 8 tisíc tun česneku, což je v průměru 700 gramů na osobu. Potěšitelné přitom je, že produkce českého česneku roste. I tak se ale tato oblíbená superpotravina stále ve velkém dováží. Česnek od českých producentů tvoří zhruba třetinu české spotřeby.

Každý rok se do České republiky dovezou 4 000 tun česneku – nejčastěji z Číny, Nizozemí a Španělska. Jeho kvalita je však výrazně (až pětkrát) nižší. Česnek se totiž z Číny do českých obchodů dostane asi až po roce od sklizně a je tedy nutné ho silně chemicky ošetřit, aby „přežil“ přechod z jednoho klimatického podnebí do druhého.

Kde koupit český česnek?

Český česnek už celkem běžně koupíte v lepších supermarketech, ale jen v jeho sezóně. Nejlepší cesta k českému česneku je proto přes obyčejné tržiště, kde prodávají svou zeleninu malí a střední pěstitelé. V sezóně se pak zkuste vypravit přímo za farmářem, od něhož lze koupit větší množství za dobrou cenu přímo ze dvora. Pokud chcete kontaktovat přímo pěstitele česneku, podívejte se například na stránky http://www.najdisisvehofarmare.cz/.

Zakoupený česnek od farmáře pak svažte do otépek a nechte jej pozvolna vysušit na chladnějším a suchém místě. Pokud máte suchý sklep nebo spíž, máte vyhráno a česnek od farmáře v něm můžete skladovat klidně celou zimu.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.