fbpx

Bílení stromů na podzim: K čemu je dobré?0

Proč se na podzim v sadech setkáme s bíle natřenými kmeny stromů? Má to svůj opodstatněný důvod. Jedná se totiž o prověřený postup, který stromy chrání před mrazem i nízkými teplotami. Pojďme se na tohle téma podívat blíže.

Zdroj: Pixabay

Proč stromy opatřit bílým nátěrem

Září je nejvhodnějším měsícem pro nabílení jak kmenů ovocných stromů, tak jejich silnějších větví. Připravíte je tak na velké teplotní výkyvy, k nimž dochází hlavně ke konci zimy (v noci teploty pod nulou, přes den klidně o desítky stupňů více). Kvůli nim může dojít k takzvaným mrazovým deskám a trhlinám ve dřevu a kůře. Stromy tak mohou snáze napadnout infekce a dřevokazné houby a postarat se tak dokonce o jejich předčasné odumření. Citlivé jsou v tomto směru hlavně jabloně, meruňky a třešně.

Bílý nátěr pomáhá odrážet sluneční svit a natřená místa se tak méně přehřívají. Proto bychom ho měli dopřát hlavně mladým stromům (do stáří 5 až 7 let) s hladkou kůrou, které jsou v tomto směru nejnáchylnější.

Reklama

Čím nabílit stromy

Nejlepší je použít vápenné mléko (směs vody a hašeného vápna), které má podobu husté tekutiny, již jednoduše nanesete štětkou. Je důležité, aby kůra byla opravdu suchá a směs na ni dobře přilnula. Někdo do směsi přidává i lepidlo Herkules, strouhané mýdlo, případně i hlínu nebo olej. Nezapomínejte také na to, že tento nátěr má jen dočasnou trvanlivost, a proto je třeba jej v průběhu zimy alespoň dvakrát zopakovat jak u kmene, tak silných větví.

Pokud nechcete nátěr vyrábět, klidně si ho kupte pod názvem vápenný nátěr. A seženete i speciální nátěrovou hmotu, která navíc stromy chrání před mechy, škůdci a lišejníky.

Jak nabílit stromy

Počkejte na den bez slunce a deště, kdy budou kmen i větve stromů suché. Dále z jejich povrchu odstraňte drátěným kartáčem nebo jiným nástrojem nečistoty (starou kůru, mech, lišejník atd.). Nátěr aplikujte zespodu od paty kmene směrem nahoru, aby vám nestékal. Na celé ploše ho také proveďte opakovaně, aby se vytvořila dostatečná a suchá vrstva.

Mechanická ochrana

Stromy lze kromě nátěru chránit i „clonou“, kdy na kmen stromu připevníte prkna, lepenku, jutový pytel, netkanku, chvojí nebo ochranný ovaz ze slámy či bambusu. Vystavujete se ovšem riziku toho, že na stromu tak vytvoříte obal zadržující vlhkost, kvůli čemuž vzniknou vhodné podmínky pro houby, plísně a některé druhy hmyzu. Nejmenší riziko u výše uvedených řešení vzniká u bambusových nebo rákosových rohoží.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.