fbpx

Partneři sekce

Bezvětří jim nevadí. Větrné elektrárny na moři produkují energii, i když nefouká!0

Mohou větrné elektrárny na moři vyrábět energii, i když nefouká? Vědci z USA přišli s nápadem, jak nedostatečnou výrobu energie ve chvílích bezvětří řešit. Využili mořské vody a možností skladování energie!

Větrné elektrárny jsou možná ekologické, jenže… Co dělat, když nefouká vítr? Inženýři z MIT (Massachusetts Institute of Technology) představili řešení pro situace bezvětří. Navrhli offshore plovoucí větrné turbíny, pod nimiž jsou na mořském dně ukotveny obrovské betonové koule vážící tisíce tun. Ty slouží jednak jako kotvy plovoucích turbín a zároveň jako prostředek ke skladování energie vyrobené turbínami.

„Betonové nádrže o průměru 30 metrů by byly ukotveny v hloubce 400 metrů pod hladinou vody.“ 

Reklama

Jak tedy vyrábět energii, i když právě nefouká? Řešení využívá princip skladování energie. Mnohdy totiž dochází k situacím, kdy větrné elektrárny vyrobí více energie, než jaká je momentální spotřeba a energii je třeba nějakým způsobem skladovat. Pro tento případ vymysleli vědci systém, v rámci něhož je přebytečná energie využita pro pohon čerpadla. To čerpá mořskou vodu z duté koule ukotvené na dně moře pod větrnou turbínou. Když pak nastane situace, kdy je třeba vyrábět energii a nefouká vítr, vodě je umožněno proudit přes turbíny připojené ke generátoru zpět dovnitř betonové nádrže a energie, která je při tom vyrobena, je pak poslána na břeh.


Tisícovka turbín a jejich úložišť by mohla krátkodobě nahradit kapacitu jedné jaderné či uhelné elektrárny. (Foto: sxc.hu)

Betonové nádrže by bylo třeba nadimenzovat tak, aby odolaly tlaku vody. Tloušťka jejich stěn by tedy měla být asi tři metry a do betonu by se mohl přidávat popílek z uhelných elektráren. Průměr kulovitých nádrží ukotvených na mořském dně v hloubce 400 metrů se podle návrhu pohybuje okolo 25 až 30 metrů

Díky jednomu takovému zařízení by bylo možno uložit až 6 megawatthodin energie a tisíc takových „úložišť energie“ by mohlo na několik hodin vyrobit stejné množství energie jako třeba jaderná elektrárna. Oproti uhelným či jaderným elektrárnám je tu ale jedna výhoda – energii je takto možné vyrobit mnohem rychleji, i v průběhu několika minut. Systém by navíc mohl být připojen k širší energetické síti a tak by zde šlo skladovat i energie z jiných zdrojů než pouze větrných elektráren, například solárních elektráren na pobřeží.

Zajímavou myšlenku skladování energie letos na jaře představil Brian Hodder, výzkumník z MIT Energy Initiative. Podle jeho odhadů by jedno takové podmořské zařízení mohlo být postaveno asi za 12 milionů amerických dolarů.

Autor: Redakce Nazeleno.cz