fbpx

Bez přípojky a plynoměru jen s občasnou cestou na benzínku – LPG v domácnosti0

Používat indukční varnou desku je sice pohodlné, ale mnoho kuchařů vám řekne, že vaření na plynovém sporáku je stejně nejlepší. Pokud v místě bydliště nemáte plynovou přípojku a nechcete se plynového sporáku vzdát, zkuste propan-butan – LPG. Jaké jsou jeho nevýhody a nevýhody?

Foto: Pixabay.com

Spousta amatérských i profesionálních kuchařů se shodne na tom, že vaření na plynovém sporáku je daleko lepší než příprava jídla na elektrické varné desce nebo plotýnce. Ne všude je ale k dispozici plynová přípojka. Domy bez možnosti připojení k rozvodům plynu najdete nejen v odlehlých venkovských oblastech, ale překvapivě také v mnoha lokalitách ve městech. Pokud váš dům nemá plynovou přípojku, nejschůdnější cestou k vaření na plynu je propan-butan (LPG) nebo čistý propan z 10kg lahve.

Rozhodně nejde o nějaké provizorní řešení. Propan-butan z 10Kg lahví nebo ze zásobníků v Česku používá spousta domácností. Oproti elektřině jde o levnější zdroj energie a ve srovnání se zemním plynem je propan-butan i propan je navíc výhřevnější. Zatímco 1 m3 zemního plynu poskytne zhruba 34 MJ, stejné množství čistého propanu 88 MJ energie. Stejný objem propan-butanu poskytne ve srovnání se zemním plynem více energie. Vyjádřeno ve srozumitelnějších jednotkách poskytne jeden kilogram kapalného propanu třináct kilowatthodin energie.

Reklama

1 Kg LPG = cca 13 kWh energie

Jak dlouho vám jedna 10kg láhev vydrží, záleží hlavně na tom, jak moc doma vaříte. Podle mé zkušenosti budete muset při běžném vaření pro čtyřčlennou domácnost láhev měnit za plnou zhruba jednou za tři měsíce. Podobnou výdrž uvádí také další domácnosti z mého okolí, které k vaření LPG používají.

Láhev s propan-butanem vyměníte za plnou na spoustě benzinových pump nebo třeba v hobbymarketech a prodejnách stavebnin. V praxi ale opravdu většinou stačí zajet na nejbližší benzinku. V této souvislosti je dobré připomenout, že plnit 10kg PB lahve na tankovacích LPG stanicích je zakázáno a navíc je to nebezpečné.

Sporák se musí upravit

Běžný sporák je nutné pro LPG nejdřív upravit – vyměnit trysky v hořácích a hořáky také seřídit. Trysky pro propan-butan někteří výrobci k novým sporákům přibalují, většinou je ale nutné je dokoupit. K lahvi je samozřejmě nutné ještě připojit regulátor tlaku. V sadě s hadicí a přírubou ho běžně koupíte v hobbymarketu.

Trysky si můžete v hořácích vyměnit sami, je ale lepší si na to zavolat odborníka, který vám navíc i hořáky seřídí, aby v nich bylo možné dobře regulovat plamen. Ale seřízení hořáků není nic složitého a s trochou opatrnosti to lze provést svépomocí. Třeba podle následujícího postupu:

  1. Podle návodu k varné desce zjistíme, kde je seřizovací šroub (obvykle je někde ukrytý pod příslušným otočným knoflíkem k hořáku),
  2. zapálíme hořák,
  3. ovládacím knoflíkem snížíme plamen hořáku na minimum,
  4. sejmeme příslušný ovládací knoflík,
  5. dotáhneme seřizovací šroub tak, aby se plamen ztlumil na výšku cca 3 – 4 mm,
  6. nasadíme knoflík a vyzkoušíme, zda a jak jde plamen hořáku regulovat,
  7. pokud se vám to nezdá, opakujte body 4 a 5,
  8. nakonec totéž proveďte u dalších hořáků.
Pro použití LPG je nutné v hořácích sporáku vyměnit trysky a často také seřídit jejich regulaci. Foto Pixabay.com

Nezapomeňte také, že láhev s propan-butanem musí být umístěna mimo interiér domu. Umístit ji do skříňky v kuchyňské lince vedle sporáku, jak se to často dělá, je nebezpečné a žádný dobrý instalatér vám to takto nezapojí. Potřebujete tedy plynové potrubí ven a nějaký malý úložný prostor vedle domu.

Na zimu je vhodnější čistý propan      

Pokud je venku mrzne, může být používání běžného LPG trochu problematické. Směs propan-butanu se při velkých mrazech hůře odpařuje a planu se z láhve „nechce“. V takovém případě je dobře používat čistý propan, který má ve srovnání s běžnou směsí propan-butanu mnohem nižší bod varu. Zatímco v lahvi propan-butanu by v mrazivém počasí mohl zůstávat nespotřebovaný zbytek paliva, čistý propan spotřebujete beze zbytku.

Lahve s čistým propanem ale nemají všude a nejlépe je seženete také v hobby marketu. Čistý propan by neměl být o moc dražší než běžná směs propan-butanu a podle vyjádření firmy Primagas má také výhodu v čistším provozu. Na nádobí totiž nezanechává skvrny – což je jedna z drobných nevýhod propan-butanu. Propan i propan-butan můžete libovolně střídat.

Výhody LPG v domácnosti:

  • Ve srovnání s elektřinou levnější zdroj energie
  • Pohodlné vaření na plynu
  • 10kg láhev vydrží poměrně dlouho
  • Široce dostupné palivo (obchody, benzínové pumpy)

Nevýhody LPG:

  • Nutnost měnit láhve
  • Sporák je nutné upravit (vyměnit trysky v hořácích a seřídit)
  • Skvrny na nádobí (tento problém ale není tak velký)

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.