fbpx

Bez papírování a peníze předem. Startuje Nová zelená úsporám light1

Ministerstvo životního prostředí a konečně připravilo slibovaný dotační program Nová zelená úsporám Light, který nabídne okamžitou finanční podporu pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy na rychlé a jednoduché zateplení domů. Peníze dostanou předem a k elektronické žádosti nebude potřeba energetický posudek ani projekt.

Nová zelená úsporám Light nabídne finanční pomoc na snadno realizovatelné úpravy a částečné renovace rodinných domů až do výše 150 tisíc korun. Zateplení fasády, střechy, stropů, podlah i výměna oken a vchodových dveří přinesou okamžité snížení spotřeby energií na vytápění. „Nová zelená úsporám Light tu bude pro ty, kteří nedosáhnou na dotace z Nové zelené úsporám, tedy pro domácnosti důchodců a pro rodiny, které pobírají příspěvek na bydlení,“ doplňuje ministr Jurečka. Na rozdíl od „klasické“ Nové zelené úsporám žadatelé nepotřebují žádné vstupní investice, peníze mohou dostat před zahájením prací zálohově a celková výše dotace může dosáhnout až 100 % přímých realizačních výdajů.

Pro jednoduché úpravy třeba i svépomocí

Dotace se zaměří hlavně na jednodušší úpravy, které si lidé nezřídka realizují svépomocí nebo pomocí místních drobných firem, ale mají přitom velký úsporný efekt. Typicky jde třeba o výměnu oken a dveří nebo zateplení střechy. „Nová zelená úsporám Light umožní i lidem bez finančních rezerv zateplit domy tak, aby jim zbytečně neunikalo teplo. Podpoříme opatření, která je možné udělat v řádu hodin, maximálně dní. Spotřeba elektřiny a plynu na vytápění se sníží okamžitě, finanční úspory budou znatelné a hlavně trvalé,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR a dodává, že podpora je nastavena tak, aby bylo možné žádat jen na dílčí opatření jako třeba výměnu oken, ale zároveň opatření i vzájemně kombinovat.

Reklama

Nová zelená úsporám Light bude financována z Modernizačního fondu. V programu HOUSEnerg je vyčleněno 1,5 miliardy na pilotní projekt pomoci pro domácnosti s nižšími příjmy. V první etapě se očekává podpora zhruba 10 tisíc domácností. Pokud bude zájem narůstat, je Ministerstvo životního prostředí připraveno prostředky navýšit. Příjem žádostí startuje 9. ledna 2023, ale s pracemi je možné začít již nyní – podpořena budou opatření realizovaná od 12. září letošního roku.

Nová zelená úsporám light – kdo dostane dotaci

  • Vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu, kde žadatel a všichni členové domácnosti pobírají starobní nebo invalidní důchod třetího stupně.
  • Nebo vlastník rodinného domu který v době od 12.9.2022 pobíral příspěvek na bydlení.

Kolik je možné dostat peněz?

  • Celkem maximálně 150 000Kč.
  • Až 100% celkových realizačních výdajů.
  • Dotace na jednotlivá patření jsou uvedena v tabulce níže.
OpatřeníJednotkaDotace
Zateplení fasádyběžný metr6 000 Kč
Zateplení střechykompletní opatření120 000 Kč
Zateplení stropukompletní opatření50 000 Kč
Zateplení podlahykompletní opatření60 000 Kč
Výměna oken1 kus12 000 Kč
Výměna vchodových dveří1 kus18 000 Kč

Zdroj: MŽP

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi