fbpx

Bělení zašedlého prádla přírodní cestou0

Stalo se to asi každému – dříve bělostné prádlo získalo nehezký šedavý odstín, kterým se dvakrát chlubit nechceme. Přemýšlíte co s tím? Poradíme vám! Nebojte, své oblíbené kousky nemusíte vyhodit, ani na ně použít chemii. Zvládnete to snadno s pomocí přírodních pomocníků.

Zdroj: Pexels

Proč prádlo zešedne

Na vině může být vodní kámen usazený v pračce. V průběhu praní dochází k jeho uvolňování, a navíc se kvůli němu voda neohřívá na odpovídající teplotu. V tomto případě snadno pomůže ocet, který nalijete do bubnu a pustíte prací program alespoň na 60 stupňů, nejlépe pak na 90.

Případně nasypte ½ hrnku sody do přihrádky na prací prášek a ocet nalijte do přihrádky pro máchání. Poté spusťte prací program, viz informace výše.

Reklama

Nezapomínejte pravidelně také čistit samotné přihrádky na prací prášek, stejně jako těsnění bubnu a filtr od pračky, na který často zapomínáme.

Jak vrátit bílou barvu zašedlému oblečení

Vezměte si k ruce kypřicí prášek nebo jedlou sodu a citron. Přidejte do bubnu pračky jeden na plátky nakrájený citron a 2 sáčky prášku do pečiva či obdobné množství jedlé sody.

Jak na skvrny od potu

Šedé zbarvení dříve bílého prádla u něj nebývá jediným problémem. Často se také setkáme s nevzhlednými šedými skvrnami od potu. Jak na ně? Stačí smíchat 3 lžíce octa s 1 litrem vody, do této směsi namočte oblečení a nechejte ho v ní několik hodin odležet. Pak ho vyperte a máte hotovo.

Jak na zašlé límečky a další skvrny

Fleky od kávy, kečupu i dalších podobných nečistot nikdy nenechejte zaschnout. Namočte je, naneste na skvrny známé mýdlo s jelenem a pořádně je mněte. Stejný postup vyzkoušejte i na zašlé límečky. Potom už jen dané kousky prádla vyperte v pračce a je hotovo.

Zdroj: Pexels

Zajímavé tipy, jak využít přírodní pomocníky v domácnosti najdete i v našem článku 10 tipů a triků pro úklid bez chemie.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.