fbpx

Běhání s environmentálním přesahem0

Běháte? Tak zkuste tuto zábavu obohatit o environmentální rozměr a sbírejte při běhu odpadky. Spojení běhu a sběru věcí, které do přírody nepatří, se označuje jako plogging. A je stále populárnější.

Běhání je už řadu let cool a in. Zkuste k němu přidat i něco nového – třeba sběr odpadků v přírodě. Foto: Pixabay.com

Plogging je nový trend, který spojuje běhání a sbírání odpadků. Slovo plogging je složenina ze švédského „plocka upp“, což znamená sbírat, a anglického „jogging“, tedy běhání. Plogging vznikl ve Švédsku v roce 2016 a od té doby se rozšířil do celého světa.

Jak na to? Vezmi pytel a vyběhni

Jak začít s ploggingem? Je to jednoduché. Stačí si vzít sportovní oblečení, běžecké boty, rukavice a pytel na odpadky. Pak už jen vyrazit na svoji oblíbenou trasu a cestou sbírat to, co někdo zanechal v přírodě. Můžete běhat sami, s přáteli nebo se připojit k některé z mnoha ploggingových skupin, které organizují společné akce. Plogging je zábavný a variabilní sport, protože můžete měnit tempo, směr i intenzitu sbírání. Navíc budete mít pocit, že děláte něco prospěšného.

Reklama

Tělo posílí lépe než běh

Plogging má mnoho výhod pro vaše tělo i duši. Běháním posilujete srdce, plíce, svaly a kosti. Sbíráním odpadků zapojujete i další partie těla, jako jsou záda, břicho, paže a ramena. Je to prostě fyzicky náročnější, než běžný běh. Plogging také snižuje stres, zlepšuje náladu a dodává energii. A co je nejdůležitější, pomáháte přírodě.

Ploggingové tipy

  • Nemusíte s sebou brát velký pytel, obvykle stačí jen igelitová taška. Sbíráme jen odpadky, na které natrefíme. Pokud při běhu objevíte černou skládku, využijte aplikaci nebo web ZmapujTo, kde můžete skládku nahlásit.
  • Pokud běžíte ve skupině, vezměte si jeden trochu větší pytel a v jeho nesení se střídejte.
  • Hodí se tenčí pracovní rukavice
  • Připravte se, že sbírání odpadků vás při běhu trochu zdrží a vaše výkony budou trochu nižší. Ale to přece nevadí.
  • Pozor na sklo a další nebezpečný odpad.
  • Pokud to jde, zkuste si naplánovat trasu tak, abyste měli po cestě kontejnery na tříděný odpad, kde se můžete nasbíraných věcí zbavit.

Pokud vás plogging zaujal, neváhejte a zkuste ho. Uvidíte, že se vám to zalíbí a že budete chtít pokračovat. Plogging je sport pro každého, kdo má rád běhání, přírodu a společnost.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi