fbpx

Bazén jako z wellness centra. Dokonale rovnou hladinu a dlažbu v designu dřeva můžete mít i vy0

Léto je zde a váš bazén se ještě neprobral ze zimního spánku? Je na čase s tím něco udělat. Přinášíme vám pár vychytávek, které z obyčejného bazénu udělají designové místo, kde budete chtít trávit všechen svůj volný čas. Pokud bazén ještě nemáte, vůbec to nevadí.

bazén

Poradíme vám, jaký zvolit, abyste udávali trendy ještě několik příštích let. Pomoci vám v tom může dlažba imitující dřevo, podsvícení nebo třeba přelivová hrana.

Designové a funkční obklady a dlažby

Obklady bazénu a dlažba kolem nich dotváří celkový dojem z místa. Proto byste si při jejich výběru měli dát extrémně záležet. Podcenit však nesmíte ani funkčnost. Do vlhkých prostorů je nutné volit protiskluzový povrch, abyste se bezpečně dostali do bazénu i z něj. Kdo hledá designově dokonalé řešení, ocení odtokové kanálky, které můžete sehnat ve stejném provedení jako dlažbu. Pro venkovní bazény v našich klimatických podmínkách se nedoporučuje obkládat zdi bazénu keramikou, protože je velmi pravděpodobné, že dojde k poškození obkladu. Výjimkou mohou být bazény kryté a vytápěné. Nicméně pro řešení dlažby kolem bazénu existuje velké množství keramických dlažeb.

Reklama

Nejpopulárnějším designovým řešením pro dlažbu kolem bazénu jsou imitace přírodních motivů, jako je například kámen, beton, a zejména dřevo. U betonu je předností jeho moderní nadčasový vzhled. Dlažba imitující dřevo boduje po designové i funkční stránce. Na první pohled je k nerozeznání od pravého dřeva, nemá ovšem pochopitelně žádné z jeho nevhodných vlastností a bude vám dělat jen radost.„Klíčovým bodem při výběru dlažby kolem bazénu však není jen estetická stránka, ale i bezpečnost. Vybrat vhodný stupeň protiskluzu dlažby je zcela zásadní a zdaleka ne jednoduchá záležitost. Neplatí totiž, že každá protiskluzová dlažba je vhodná k bazénu,“ popisuje jednatel firmy M.B.KERAMIKA Martin Bezděk. Obklady v designu přírodních materiálů jsou k dostání i pro interiér. Nic tedy nabrání tomu, abyste sladili vnitřek i vnějšek domu a vytvořili tak jeden moderní celek.

Malé doplňky pro design i pro děti

Kromě obkladů a dlažby má velký vliv na celkový dojem i okolí bazénu. Perfektním doplňkem mohou být drobné keře, stromky či jiné rostliny, které vnesou k bazénu kus přírody. Pokud se rozhodnete okolí bazénu osázet, dobře si naplánujte umístění. Myslete na to, kudy se bude k bazénu chodit a jestli daný prostor nebudete v budoucnu potřebovat. Nepodceňte ani volbu rostlin. Vybírejte takové, které snesou přímé paprsky slunce, nepotřebují často zalévat a nebudou vám stínit nebo znečišťovat vodu.

Minimalisté mohou zvolit i vysázení bylinek, jako je tymián, mateřídouška nebo levandule. Rozhodně však do okolí bazénu nedávejte ovocné keře typu maliníku nebo rybízu, ty totiž nesnesou chlór. Pokud nechcete sázet, můžete k bazénu umístit juty nebo palmy v květináčích, které dodají místu středomořský vzhled. Rostliny však nejsou jedinou možností, jak bazén oživit. Skvělou službu udělají také vodní prvky. Stříkací doplňky a masážní trysky zabaví děti i dospělé.

Plavání i při dešti

Nízké zastřešení bazénu je ideálním řešením pro každého, kdo nechce narušit celkový dojem ze zahrady a zároveň požaduje funkční bazén, ve kterém si může zaplavat bez ohledu na počasí. Bazén můžete přes den odkrýt a o střeše nebudete ani vědět. Takové řešení vám ušetří i hodně práce při čištění. Nehrozí, že voda pro plavání bude po bouřce plná listí a hmyzu. Navíc se nemusíte bát o nejmenší děti, když si budou hrát v okolí bazénu. Stačí stříšku zatáhnout a nikdo do bazénu nespadne. Je jen na vás, jestli zvolíte hranaté, nebo oblé provedení.

Osvětlení pro správnou atmosféru

Bazén máte na své zahradě ve dne i v noci. Proto by byla škoda toho nevyužít. Existuje mnoho typů podsvícení, takže si na své přijde opravdu každý. Pokud si potrpíte na romantiku, pak oceníte lehké podsvícení v červených tónech, které dodá večernímu koupání a sezení u bazénu tu správnou atmosféru. Zejména děti si pak oblíbí fosforové led žárovky. Při instalaci podvodního osvětlení se zaměřte především na bezpečnost. Světélka budou celou dobu v kontaktu s vodou, proto je důležité volit minimálně prachotěsné krytí, které je ochrání i vůči tryskající vodě (označení IP 65). Samotnou instalaci světýlek pak svěřte do rukou odborníkovi, abyste měli jistotu, že budete při koupání v bezpečí.

Dokonale rovná hladina

Šplouchání a cákání rozvlněné vodní hladiny se vám časem omrzí. Rozhodně se vám však neokouká perfektně rovná hladina, která vytváří dojem elegance a luxusu. Bazén s přelivnou hranou není jen výsadou drahých wellness center, můžete ho mít i doma. Rozhodnete-li se pro přelivovou hranu, nemusí u bazénu působit jako pěst na oko. Bez problému se dá sehnat ve stejném provedení jako vybraná dlažba. Stejný vzhled mohou mít i odtokové kanálky. Stačí se rozhodnout, jestli vás lákají například imitace přírodních materiálů, jako je dřevo, beton či kámen, anebo jiné motivy.

„Pro vnitřní bazény jsou odtokové kanálky ve stejném designu jako dlažba kolem bazénu dokonalým řešením. Oproti plastovým kanálkům však odvádějí vodu méně dokonale. Samotný vnitřek bazénu v interiéru je možné obkládat keramikou v různých motivech. Ověřenou klasikou však zůstává bílý obklad bazénu. Ten zaručí, že bude voda po napuštění krásně průsvitně modrá,“ říká Martin Bezděk. Pro lemy vnitřních bazénů jsou nejoblíbenějším řešením tvary do písmena L, neboť jsou příjemným kompromisem mezi cenou a designem. Novinkou jsou pak zakřivené oblé tvarovky připomínající vlnku. I při výběru lemu si ale dávejte pozor na jeho povrch. Bezpečné koupání vám zaručí jen protiskluzový materiál.

Autor: Redakce Nazeleno.cz