fbpx

Auto je větší než kolo: Propagátoři cyklistiky předvedli názornou ukázku0

Auta zabírají na silnici mnohem více místa než jízdní kola. Rozšíření cyklistiky by tak mohlo pomoci zejména přeplněným městům sužovaným navíc výfukovými zplodinami. Pro ty, kteří si velikostní rozdíl mezi autem a jízdním kolem naplno neuvědomují, vymysleli cyklonadšenci z Lotyšska názornou ukázku.

Mezi jízdním kolem a automobilem existuje velikostní rozdíl. Jak velký ale tento rozdíl ve skutečnosti je? Skupina nadšených lotyšských cyklistů sdružujících se pod názvem „Let’s Bike It“ se rozhodla na tuto otázku jednou pro vždy odpovědět a výsledek také názorně manifestovat. Ideální příležitost k tomuto počinu se nabídla v rámci Evropského týdne mobility, který se letos uskutečnil od 16. září.

Reklama

Nabarvené bambusové tyče vytvářejí kostru „automobilu“. (Zdroj: treehugger.com, letsbikeit.ru)

Pro znázornění prostorového rozdílu mezi autem a kolem použili rám zhotovený z bambusových tyčí spojených tak, aby vytvořily základní siluetu běžného automobilu. Takto připravený rám si jezdci připevnili na ramena a mohlo se vyjet do ulic hlavního města Rigy. V roli pomyslných automobilů pak strávili v ulicích několik hodin, aby demonstrovali prostorovou neefektivnost osobních automobilů, a to zejména v případě, kdy je používá pouze jedna osoba.

Při tomto úhlu pohledu je dobře vidět, kolik prostoru by zabraly čtyři jednotlivci ve čtyřech vozech. (Zdroj: treehugger.com, letsbikeit.ru)

Sdělení celé akce je jasné a vtipné. (Zdroj: treehugger.com, letsbikeit.ru)

I přes nepříznivé počasí strávili jezdci v ulicích několik hodin. (Zdroj: treehugger.com, letsbikeit.ru)

Autor: Jarmila Bajerova