fbpx

Aplikace pomáhá s pochopením energetických tříd elektrospotřebičů0

Společnost SEVEn zpracovala nástroj na zjednodušení energetických štítků a vytvořila řešení, které přináší větší přehlednost pro spotřebitele. Výsledkem je internetová aplikace PocketWatt, zacílená na prodejce elektrických spotřebičů, kteří by podle legislativy Evropské unie měli energetické štítkování používat.

Stačí si jen vyhledat spotřebič a aplikace vám ukáže roční náklady na provoz.

Štítky však ukazují pouze nepřímé informace o spotřebě energie v kWh za rok nebo pod označením energetických tříd A-G. V posledních letech se zavedlo používání dalších tříd A+, A++ nebo A+++ a tak je označování lehce nepřehledné. Aplikace PocketWatt, kterou v pilotním režimu najdete na adrese http://cz.pocketwatt.eu, koncovému zákazníkovi poskytuje informace o provozních nákladech elektrospotřebičů přímo v korunách. A navíc i s možností výběru pracovních cyklů např. u pračky nebo myčky. Aplikace tak motivuje spotřebitele k výběru energeticky úspornějších produktů. „Cílem je spotřebitelům představit konkrétní náklady na spotřebu energie a případně vody u daného spotřebiče a umožnit tak spotřebitelům lépe se zorientovat v tom, který konkrétní model bude pro provoz v domácnosti skutečně nejvhodnější,“ uvedl Juraj Krivošík, zástupce SEVEn a projektu Digi-Label v ČR.

Aplikace zobrazí náklady na provoz spotřebiče

Energetická spotřeba produktu je jedním z hlavních kritérií při výběru elektrických spotřebičů. Co nás ale v konečném důsledku zajímá ještě víc, je údaj o nákladech na provoz daného spotřebiče ve finančním vyjádření. Z energetických štítků, které mají výrobci povinnost u produktů uvádět, si můžete roční náklady dopočítat. Kdo z nás ale ví, kolik stojí 1 kWh energie? Aplikace PocketWatt je řešením, který zobrazuje provozní náklady na spotřebu elektřiny a vody v korunách a umožňuje pro vybrané elektrospotřebiče, jako jsou pračky a myčky, upravit počet pracovních cyklů podle zvyklosti v dané domácnosti.

Reklama

Nástroj PocketWatt se dá využít několika způsoby:

  1. Prodejcům elektrických spotřebičů umožňuje vytvářet QR kódy pro každý nabízený produkt, který může být vytištěn a umístěn vedle energetického štítku na spotřebičích. Zákazník si tento kód naskenuje a zobrazí se mu podrobnosti o provozních nákladech a celkové hodnocení energetické účinnosti vybraného produktu.
  2. Další možností je umístit nástroj na webové stránky obchodníka. Jakmile uživatel na webové stránce klikne na ikonku PocketWatt, zobrazí se údaje o produktu včetně možnosti nastavit si parametry – především jak často bude daný spotřebič používat. Aplikace pak zobrazí nejen spotřebu energie, ale také provozní náklady spotřebiče v korunách v následujících několika letech.

V České republice daný nástroj aktuálně využívají internetové prodejny chladservis.cz a tivis.cz, v pilotním režimu je k dispozici internetová stránka http://cz.pocketwatt.eu/.

Přepočítávání na koncové náklady však není jediné, co aplikace umí. Spotřebitel se dozví i další informace, například žebříček nejlepších produktů nebo zjednodušené vysvětlení specifikací produktů jako je spotřeba vody nebo hlučnost.

Díky integrovaným funkcím může zákazník produkty hodnotit a sdílet na sociálních sítích. „V souvislosti s vývojem evropské legislativy o energetickém štítkování, kde se připravuje společná databáze modelů výrobků dostupných na našem trhu, plánujeme propojit databázi s naší aplikací PocketWatt, aby zákazník mohl srovnat provozní náklady všech modelů na trhu“, upřesnil Juraj Krivošík další plány projektu.

Autor: Redakce Nazeleno.cz