fbpx

Amazon Kindle: Revoluční čtečka pro 21. století?0

Levnější předplatné novin (třeba New York Times), známých časopisů jako Forbes, sleva na veškeré e-knihy, surfování zadarmo, QWERTY klávesnice, wifi, audio rozhraní. Že by k nám konečně dorazilo kouzlo elektronické budoucnosti? Proč se zatím vyhnulo České republice?

Společnost Amazon.com se prezentuje jako velice úspěšný internetový obchod, který je schopen nabídnout prakticky vše – od filmů na DVD až po hračky pro děti. Ukazuje se také, že Amazon.com dokáže vydělat nejen na zprostředkovávání obchodů mezi prodejci a koncovými zákazníky. Přesně před rokem totiž společnost Amazon.com představila výrobek, jehož úspěch předčil veškerá očekávání (prodeje se letos odhadují v řádu stovek tisíc).

„Evropanům nezbývá, než si objednat Kindle až z USA.“

Reklama

Amazon Kindle je na první pohled další z řady „elektronických čteček“, specializovaných zařízení pro čtení dokumentů. Na rozdíl od většiny konkurentů však nezůstává u prehistorického nahrávání dokumentů přes kabel, ale posunuje celou technologii do 21. století. Žádné zdlouhavé procesy. Stačí pár kliknutí a pořídíte si novou knížku či časopis. A pokud máte třeba předplaceny noviny, dorazí vám automaticky. V čem je ale háček? A stojí opravdu Kindle za takové peníze, když byste si mohli za podobnou cenu přečíst knihy na PDA?

Technologie e-papíru

  • Přečtěte si více o moderní technologii, která by měla v budoucnu nahradit a vylepšit knihy, časopisy, vývěsní tabule a mnoho dalšího. 

Technické specifikace a četba

Použitá technologie e-Ink s sebou přináší výhody i nevýhody – má opravdu minimální spotřebu energie, dobrou viditelnost z větších úhlů a i za denního světla (což je jinak častý problém běžných displejů). Jde však jen o text. Prohlížení případných obrázků nebo videí zatím nepřichází v potaz (monitor je monochromatický a vidět obrázek v odstínech šedi není bůhvíjaký zážitek) – na četbu textu však Kindle plně dostačuje.

Jeho rozměry (134,5 mm x 190 mm x 18 mm při vyhovující váze 289 g) a velikost displeje 15,24 cm při rozlišení 600 × 800 pixelů slibují příjemnou četbu. Kontrast textu je vyhovující, displej se nezahřívá ani po několikahodinovém používání a nemusíte se bát, že by se vám Kindle poškodil kvůli vaší nešikovnosti. Kapacita 256 MB asi málokomu bude stačit, takže možnost rozšíření přes SD kartu je určitě vítaným krokem ke spokojenosti zákazníka. Amazon navíc nabízí kdykoli znovu stáhnout soubory, které jste si u něj v obchodě pořídili.

Amazon Kindle v celé své kráse. Přes zvláštní tvar je módním zbožím
Amazon Kindle v celé své kráse. Přes zvláštní tvar je módním zbožím

Pro větší pohodlí si lze vybrat ze 6 velikostí textu, dále můžete vkládat „záložky“ tak, abyste nemuseli dlouze hledat své oblíbené pasáže. Kindle si také pamatuje poslední otevřenou stránku, to znamená, že při opětovném zapnutí můžete hned pokračovat tam, kde jste skončili.

Baterie při vypnuté wifi (bezdrátovému internetovému připojení) vydrží bezmála týden běžného čtení, v opačném případě (tedy při zapnuté wifi a stahování obsahu do Kindle) se doba použitelnosti rapidně snižuje asi na 2 dny, což by však díky mobilní nabíječce neměl být nepřekonatelný problém.

O krok nebo spíše o dva dále

Amazon Kindle umožňuje nakupovat e-knihy přes bezdrátovou síť wifi, přičemž cena jedné takové knihy je většinou o 20 až 30 % nižší než u klasické tištěné verze. Tato sleva je však vykoupena vysokou pořizovací cenou čtečky Kindle a pro českého zákazníka určitě podstatná věc – Amazon pochopitelně neprodává knihy v češtině. Naštěstí je ke čtečce Kindle přiložen USB kabel, takže se zde otevírá možnost importovat textové i jiné soubory přímo z počítače.

Díky dodatečně zakoupené SD kartě můžete rozšířit svou knihovnu na tisíce svazků Zdroj: Cnet.com
Díky dodatečně zakoupené SD kartě můžete rozšířit svou knihovnu na tisíce svazků Zdroj: Cnet.com

Navíc Kindle disponuje audio rozhraním, takže není problém si ve sluchátkách nebo ze zabudovaného reproduktoru poslechnout hudbu nebo audioknihy. QWERTY klávesnice zde není jen na okrasu, přes bezdrátovou síť (kterou Amazon provozuje společně s operátorem Sprint – samozřejmě zase pouze v USA, tudíž český zákazník přichází jednak o nákup e-knih přes Kindle Store, ale také o surfování zadarmo, což je jeden z největších kladů Kindle) se dají vyhledávat hesla na Wikipedii, přes Google nebo prohlížet obsah Kindle Store a přidávat vlastní recenze knih. Jinak zobrazování složitějších webových stránek značně pokulhává.

Konkurence a situace v Evropě

Amazon Kindle je drahý. Dalo by říci, že na naše poměry téměř předražený (cca 6 800Kč), musíme však vzít v potaz fakt, že se stále ještě jedná o novinku a jiných společností, které by svými produkty dokázaly důstojně konkurovat, není zas tak mnoho. Přestože se na vůdčí postavení na trhu tlačí další konkurenční firmy jako Sony nebo Bookeen, cena je víceméně stejná.

Amazon Kindle je lehká, tenká a přesto odolná čtečka e-knih
Amazon Kindle je lehká, tenká a přesto odolná čtečka e-knih

V říjnu se v německém Frankfurtu konal každoroční knižní veletrh, na němž tentokrát rezonovalo i téma elektronických knih. Samozřejmě nejvíce pozornosti na sebe strhl Amazon, který měl ohlásit oficiální datum uvedení svého produktu Kindle na německý trh, avšak konečného vyjádření jsme se nedočkali. Evropanům tedy nezbývá než si Kindle objednat přes americký Amazon (britský Amazon Kindle nedistribuuje), zaplatit některou se specializovaných zásilkových firem nebo zvolit rozumnější řešení a to pořídit si Sony PRS-505 nebo Cybook Reader.

Amazon Kindle vs. jeho konkurenti

 
Amazon Kindle
Sony PRS505
Bookeen CyBook Gen3
Amazon Kindle Sony PRS-505 Bookeen CyBook Gen3
Rozměry (mm)
190,5 x 134,6 x 17,9
175 x 122 x 8mm
118 x 188 x 8,5
Váha
292 g
255 g
174 g
Úhlopříčka displeje(cm)
15,24
15,24
15,24
Rozlišení displeje
600 x 800 pixelů / 167 ppi
600 x 800 pixelů / 170 ppi
600x 800 pixelů / 166 ppi
Podporované formáty
Kindle (AZW), TXT,
 Audible (formáty 2, 3 a 4),
MP3,  MOBI, PRC, HTML,
DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP
PDF, TXT, RTF, BMP,
JPEG, GIF, PNG, DOC,
 MP3, AAC, LRF, LRX, ePub
PRC, PalmDoc, HTML,
TXT, PDF, JPG, GIF,
PNG, MP3, TTF
Doba nabíjení/ výdrž baterie na 1 nabití
2 h / cca 1 týden bez Wi-Fi, 2 dny s Wi-fi
4h přes USB, 2h přes AC nabíječku / 7500 stránek
nezjištěno / výrobce uvádí až 3 týdny (8 000 stránek)
Konektivita (PC, …)
USB 2.0, Wi-Fi
USB 2.0
USB 2.0
Audiorozhraní
ano
ano
ano
Plusy
Wi-Fi (a s ním spojené výhody), předplatné na noviny, časopisy (pouze v USA), QWERTY klávesnice
nízká cena oproti konkurenci, dobrá spolupráce s PC
záruka, po rozšíření velká kapacita, více barevných variant
prodej i v ČR, široká podpora formátů,
podpora české diakritiky, je možno nainstalovat jiný font
Mínusy
PDF není podporováno, použití v ČR ztrácí mírně význam
relativně pomalé obnovování stránek, nemá Wi-Fi
vysoká cena, nemá Wi-Fi
Paměť na knihy / slot na paměťovou kartu
integrovaných 256MB / ano (až 4GB)
integrovaných 128MB / ano (až 8GB)
integrovaných 512MB / ano (až 2GB)
Dostupnost v ČR
problematická, případný dovoz až z USA
problematická, navíc nástup nové verze
e-shopy v ČR bez problému
Záruka
1 rok
1 rok / možnost rozšíření záruky
až na 3 roky proti nechtěnému poškození
2 roky
Cena
6 799Kč na Amazon.com
okolo 6 000Kč ve Velké Británii
7 592Kč obyčejná verze/ 9 715Kč Deluxe verze

Autor: Redakce Nazeleno.cz