fbpx

Technologie, která nás zaujala – inteligentní baterie pro ostrovní solární systémy0

Kvalitní akumulátor je klíčovou součástí domácích hybridních či ostrovních solárních systémů. Pro bezproblémovou funkci ostrovního systému je totiž nutné „uskladnit“ optimálně 5 a více kWh elektrické energie. Nejčastěji se k tomu účelu používají olověné akumulátory, případně dražší LiFePO baterie, které mají delší životnost a další pozitivní vlastnosti. Nejnovějším trendem je pak využití lithium iontových akumulátorů – tedy stejné technologie baterií, jaké máme například v mobilních telefonech. Právě tuto technologii využívá baterie pro solární systémy německého výrobce BMZ.

Reklama

Díky svému provedení je baterie BMZ snadno stohovatelná. (Foto: BMZ.de)

Baterie BMZ nás zaujala hlavně integrací podpůrné elektroniky a akumulačních článků do jednoho celku, což je nejspíš trend, se kterým se budeme setkávat stále častěji. Elektronika se stará o ochranu před příliš hlubokým vybitím a také přebitím, zkratu atd. Na baterii tedy najdete nejen dva póly pro připojení, ale také konektor pro případnou komunikaci s externím ovládacím zařízením. Baterie je plně uzavřena, je tedy dobře chráněna proti vodě a prachu.

Baterie BM na semináři Off-grid 2015 (Foto: redakce)

Hlavní výhodou baterie je kromě integrace elektronicky pro management zejména dlouhá životnost. Výrobce udává, že baterie snese 4000 nabíjecích cyklů, což při provozu nabití/vybití jednou denně znamená životnost skoro 11 let. Celková kapacita baterie je 2,7 kWh. Baterie obsahuje články SONY a stejnou technologii akumulace elektřiny používá například ve svých autech i firma Tesla. Nevýhodou tohoto akumulátoru zůstává jen vyšší cena cca 44 000 Kč. Ta ale odpovídá použité technologii a kvalitě „Made in Germany“.

Autor: Redakce Nazeleno.cz