Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Snímek o svérázném Michaelu Reynoldsovi "Architekt odpadu" v českých kinech

08. 06. 2009 | Jana Poncarová


V pátek 5. června vstoupil do českých kin kontroverzní dokumentární film Architekt odpadu režiséra Olivera Hodge. Snímek nabízí pohled do života svérázného amerického architekta, který staví domy z plechovek od piva, plastových i skleněných lahví nebo pneumatik, aby zabránil dalšímu devastování planety. Nezřídka to pro něj znamená boj se stáním aparátem, který pro jeho aktivity nemá pochopení.

Michaela Reynoldse vychovávali rodiče v baptistickém prostředí. "Žádný tanec, žádná zábava, žádný alkohol, tak jsem zdrhnul," vypráví na začátku filmu muž, připomínající spíš 'hipíka'. Vystudoval architekturu na univerzitě v Cincinnati už na ní se zabýval otázkami ekologie a užitečného zpracování odpadu, tedy tématem, jež ho provází po celý život.

Když se ale pokusil postavit svůj první dům z plechovek od piva, popudil národní asociaci zedníků natolik, že ho donutili stavbu přerušit. Šlo o jeden z jeho prvních "zemědomů," tedy o dům, který je mimo systém všech rozvodných sítí, poháněný solární energií a postavený z pneumatik. Náklady na jeho chod jsou prý téměř nulové, protože si sám recykluje dešťovou a odpadní vodu. Vzhled jednotlivých domů byl ze začátku velmi svérázný, stejně jako komunita lidí, která se kolem Reynoldse vytvořila.

Se svým pokusem začal Reynolds nedaleko městečka Taos v poušti Nového Mexika. Ze začátku mohl působit poměrně svobodně, avšak se změnou politické garnitury nastaly problémy. Film tedy prakticky sleduje Reynoldsův boj s úředním šimlem, který nevidí dál než na hlavičku papíru s předpisy.

"Pokud máte vlastní elektřinu, teplo a vodu, znamená to, že si tvoříte svou vlastní politiku. A právě toho se asi bojí," říká Reynolds. Svůj návrh zákona o experimentální stavbě ekodomů podával třikrát. Návrh prošel teprve v momentě, kdy už měl za sebou stavby ekologických domů na Andamanských a Nikobarských ostrovech nebo v Mexiku. Paradoxně mu pomohly teprve přírodní katastrofy, v Asii cunami, ve Spojených státech dva hurikány, Katrina a Rita, aby se úředníci a politici v Novém Mexiku nechali zlomit. Důležitou roli hrály i zájmy ropné lobby stojící v pozadí bývalého prezidenta Bushe.

Projekci snímku podporuje Ministerstvo životního prostředí ČR. Téma odpadu je podle něj velmi aktuální a Mike Reynolds ukazuje, že výrobou a spotřebou koloběh nekončí. "Vítám počiny jako Architekt odpadu. Nejedná se pravděpodobně o cestu, kterou se bude společnost masově ubírat, jde ale o kreativní upozornění, že odpady, které produkujeme, nejsou pouze obtížnou zátěží, ale především příležitostí, jak se vydat cestou udržitelného rozvoje," řekl v rozhovoru, který byl novinářům k dispozici jako součást tiskového balíčku, první náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík.

Zdroj: ČTK

Související články

Tagy: Ze světa, Aktuálně, NazelenoPlus

Jak funguje zadání poptávky:

  1. Zdarma zadáte poptávku po jakékoliv službě či zboží,
  2. vaši poptávku zkontrolujeme a odešleme firmám z daného oboru a lokality,
  3. oslovené firmy vám zpracují nabídku na míru,
  4. nabídky na míru obdržíte přímo do vašeho emailu,
  5. srovnáním nabídek lze ušetřit desítky procent z ceny služeb a zboží.

Ve spolupráci s poptávkovým systémem Poptávej.cz.

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií