Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Omezení dodávek ruského plynu Česko neohrozí

02. 02. 2012 | Tisková zpráva


Ruský energetický gigant Gazprom se potýká s rychle rostoucí poptávkou po zemním plynu. Významná část Ruska je zasaženy tvrdými mrazy, což způsobilo zvýšenou poptávku na ruském trhu. Z toho důvodu Gazprom údajně omezil dodávky plynu do Evropy.

Na ruských dodávkách plynu je z velké části závislá střední i západní Evropa. Podle Evropské komise má ale Evropa dostatečné zásoby zemního plynu, aby byla schopna poptávku pokrýt. Dobře připravena je na tuto situaci i plynárenská infrastruktura na českém území. Po vyjádření Gazpromu to potvrdili členové České plynárenské unie - provozovatel přepravní soustavy NET4GAS, provozovatelé distribučních soustav Pražská plynárenská distribuce, E.ON Distribuce a RWE GasNet, a provozovatel podzemních zásobníků RWE Gas Storage.

V současné době jsou již v provozu nová zařízení plynárenské infrastruktury, která významně zvyšují spolehlivost dodávek zemního plynu. Především naplno funguje nová mezistátní předávací stanice Brandov se vstupní kapacitou 43,9 mil. m3/den do České republiky. Ta na německém území navazuje na plynovod Opal, a především je součástí systému přepravujícího plyn z nového plynovodu Nord Stream, do nějž jsou dodávky ruského zemního plynu postupně přesměrovávány.

„Již od roku 2009 je přepravní systém v ČR schopen obousměrné přepravy plynu, tedy nejen v tradičním směru z východu na západ, ale také od severu k jihu. Proto byl vybudován Brandov a proto se buduje plynovod GAZELA,“ říká jednatel NET4GAS Jan Nehoda. Celý systém je vysoce variabilní, byla prověřena jeho provozuschopnost a v současné době na něm neprobíhají žádné práce, které by přepravu plynu mohly omezovat. Stejně tak byla ověřena dobrá spolupráce dispečinků všech provozovatelů sítí v České republice.

Také v podzemních zásobnících plynu jsou vzhledem k dosavadnímu velmi mírnému průběhu zimy uloženy nadprůměrné zásoby zemního plynu. „Proti srovnatelnému období loňského roku máme v zásobnících uskladněnu o 1/3 plynu více,“ potvrdil jednatel RWE Gas Storage Lubor Veleba. „Kromě toho jsme loni zvýšili i maximální denní výkon čerpání plynu ze zásobníků na 40 mil. m3 za den, což představuje velké zvýšení spolehlivosti bezpečnosti zásobování.“

Vzhledem k účelnému využití spolufinancování plynárenských projektů z fondů EU došlo jak k úpravám na přepravních sítích, tak k posílení kapacity a denního výkonu podzemních zásobníků. „To přesně zapadá do současných změn toků v evropských sítích, kdy se dodávky z tradičního směru východ – západ začínají měnit na směr sever - jih. Nepřekvapuje nás to, jsme součástí těchto změn,“ říká Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie. Variabilita přepravního systému rovněž dává možnost zásobování Slovenska z České republiky, protože přepravní kapacity jsou po provedených úpravách sítí dostatečné.

Tagy: Aktuálně

Jak funguje zadání poptávky:

  1. Zdarma zadáte poptávku po jakékoliv službě či zboží,
  2. vaši poptávku zkontrolujeme a odešleme firmám z daného oboru a lokality,
  3. oslovené firmy vám zpracují nabídku na míru,
  4. nabídky na míru obdržíte přímo do vašeho emailu,
  5. srovnáním nabídek lze ušetřit desítky procent z ceny služeb a zboží.

Ve spolupráci s poptávkovým systémem Poptávej.cz.

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií