fbpx

Novinka pro domácí fotovoltaiku: Střidač s integrovanými akumulátory0

Měnič napětí pro domácí fotovoltaiku s integrovanou baterií s kapacitou 2 kWh uvádí na evropský trh společnost SMA Solar Technology AG. Zařízení je převratné v tom, že ačkoli v sobě integruje střídač a baterii, jeho rozměry je stále dovolují zavěsit na stěnu.

Střídač Sunny Boy Smart Energy by mohl být dokladem užitečného trendu integrace jednotlivých komponent domácích fotovoltaických elektráren do jednoho a v rámci možností i přiměřeně kompaktního zařízení. To by mohlo umožnit větší rozvoj domácí ostrovní a hybridní fotovoltaiky, protože montáž jednoho zařízení je mnohem jednodušší než instalace a ladění několika různých komponent.

Podle sdělení výrobce se jedná o první sériově vyráběný FV střídač se zabudovanou lithium-iontovou baterií, přičemž jeho rozměry a váha stále ještě umožňují snadnou montáž na stěnu. Představuje tak možné ideální řešení pro fotovoltaické aplikace v rodinných a bytových domech.

Reklama

Zařízení o velikosti plynového kotle v sobě kombinuje měnič napětí a baterii s kapacitou 2 kWh. (Foto: SMA-Solar)

Ostrovní solární systém v jednom zařízení

Se střídačem Sunny Boy Smart Energy provozovatelé fakticky získají celou ostrovní fotovoltaickou elektrárnu. Díky zabudované baterii s kapacitou cca. 2 kWh se vyrobená elektřina, která není v domácnosti ihned spotřebována, může akumulovat pro pozdější využití. Lithium-iontová baterie s certifikací VDE, zabudovaná v Sunny Boy Smart Energy, má využitelnou kapacitu cca 2 kWh. Velikost kapacity byla podle výrobce zvolena tak, aby umožnila optimální ekonomický provoz baterie s ohledem na průměrnou spotřebu elektřiny v rodinném domě a zařízení zůstalo přiměřeně cenově dostupné. „Naše dlouholeté zkušenosti s akumulačními systémy znovu potvrzují, že malá akumulační baterie je nejen velmi praktická a funkční, ale i cenově dostupná,“ uvádí produktový manažer SMA Thomas Thierschmidt.

Cena není malá

Výrobce střidač Sunny Boy Smart Energy nabízí ve dvou výkonových úrovních 3,6 kW a 5 kW. Zařízení je samozřejmě dobře konfigurovatelné, jeho funkce lze sledovat i nastavovat přes webové rozhraní. Je možné jej také integrovat do systémů tzv. chytrých sítí. Baterie jsou značky LG. Bohužel se nám nepodařilo dohledat údaje o počtu nabíjecích cyklů a tady i jejich životnosti.

Energie ze slunce – kam dál?

  • Ohřev vody fotovoltaikou

  • Hybridní fotovoltaická elektrárna – časem bude v každém domě

  • LiFePO akumulátory – slibná technologie

Na německém trhu se nižší model prodává za cca 6200 EUR tedy zhruba 170 000 Kč. To není zrovna málo, jde však o poměrně unikátní a podle všeho i kvalitní zařízení. Za německou kvalitu a korejské baterie se zkrátka platí. Je potřeba mít také na paměti, že jde o první zařízení svého druhu na trhu. Pokud nastane větší rozvoj kompaktních střídačů s integrovanými akumulátory, dá se očekávat i příchod obdobných modelů s nižší cenovkou.

Autor: Redakce Nazeleno.cz