fbpx

Největší solární park je ve Strašicích: Co je zde k vidění?0

Fotovoltaika je v kurzu a není již nic neobvyklého, když zahlédneme solární panely na střeše rodinných domů nebo velké fotovoltaické instalace na loukách. Pokud vás solární technologie zajímají a rádi byste se s ní blíže seznámili, můžete se vydat do Strašic na Rokycansku. V květnu zde byl otevřen údajně největší solární park na světě, jenž je přístupný veřejnosti.


Koncentrátory – zrcadlové panely, které sledují slunce. Foto: autorka

Reklama

Solární park vybudovala společnost American Solar Way v areálu bývalých kasáren. Park má maximální výkon 3 MW a je zde k vidění na 20 různých fotovoltaických technologií s možností sledování aktuálních dat.


V solárním parku jsou k vidění nejrůznější solární technologie. Foto: autorka

Hned na začátku expozice jsou tzv. koncentrátory – zrcadlové panely, které sledují slunce. Jedná se o koncentrátory Traxle od českých vynálezců. K vidění je také největší sledovač slunce Titan, který má výkon 33 kW. Trackery sledují pohyb slunce po obloze a tím udržují co nejideálnější polohu fotovoltaických panelů vůči slunci. Najdeme zde i ukázky solárních instalací pro rodinné domy nebo pozemní fotovoltaické instalace.

Návštěvníci si mohou solární park projít a podívat se na naměřená aktuální data. Provozovatelé zájemců slibují i výpočty výkonu solárních soustav nebo nosnosti střechy.

Co je ještě v solárním parku k vidění?


Fotovoltaický panel. Foto: autorka


Pozemní instalace: Foto: autorka


Chvílemi solární park připomíná staveniště. Foto: autorka


Koncentrátory se natáčejí za sluncem a udržují fotovoltaické panely v optimální poloze vůči slunci. Foto: autorka

Autor: Redakce Nazeleno.cz