Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Moderním typům větrných elektráren pád rotoru nehrozí

27. 11. 2009 | Tisková zpráva


TISKOVÁ ZPRÁVA

Pád části rotoru větrné elektrárny u Albrechtic na Frýdlantsku má s velkou pravděpodobností příčinu ve stáří  a  úrovni servisu elektrárny. Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE)  odmítá spekulace, že takové havárie hrozí všem větrným elektrárnám.

V minulých dnech zveřejnila média zprávu, že u větrné farmy šesti větrných elektráren došlo k rozlomení části rotoru jedné z nich vlivem nepříznivého počasí.

V součastné době je v České republice celkový instalovaný výkon 179 MW ve větrných elektrárnách. Staré stroje, dovezené jako vysloužilé ze zahraničí, jsou v ČR postaveny zhruba na deseti lokalitách, a mají celkový výkon 15 MW. To je zhruba 8 % z celkového množství všech elektráren v zemi,“ popisuje seznam elektráren předseda ČSVE Michal Janeček.

Větrné elektrárny na Lysém vrchu mezi obcemi Albrechtice u Frýdlantu a Horní Vítkov v počtu 6 strojů provozuje jeden provozovatel, který není členem asociace ĆSVE, tudíž jeho stanovisko není známé. Použité stroje jsou typu Tacke TW500. U pěti z nich činí instalovaný výkon 0,5 MW, šestá má instalovaný výkon 0,6 MW.

 „O stáří těchto VE ani o jejich technickém stavu nemá ČSVE, stejně jako o příčině havárie, bližší informace. V každém případě se jedná o typově velmi zastaralé výrobky. Bohužel, stejně jako ojetá auta, se k nám v minulosti dostávaly i vysloužilé větrné elektrárny,“ komentuje vývoj v oboru Janeček. „Lidé co chtěli na elektrárně ušetřit, si většinou přivezli výrobek, o kterém stoprocentně nevěděli, v jakém je stavu. Ti stejní pak můžou šetřit i na samotném provozu. Je jen otázkou času, kdy dojde k poruše. Takové elektrárny pak poškozují pověst celého oboru.“

Většímu dovozu starých větrných elektráren se zabránilo zákonem z roku 2005. Kdo dnes chce vyrábět elektrickou energii z větru, musí postavit větrnou elektrárnu novou, maximálně 2 roky starou, jinak nedostane garantovanou výkupní cenu. Nové elektrárny jsou konstruovány také na vyšší rychlost větru, takže dokážou pracovat bez zastavení i ve vichřicích, jako byly například Kyrill nebo Emma.

Doufáme, že pro zbylé majitele těch pár starých strojů, které se ještě u nás točí, to bude dostatečné upozornění, že je nutné se náležitě o stroj starat. Věříme, že událost v Albrechticích také odradí všechny dobrodruhy, kteří o stavbách podobného stáří uvažují,“ varuje na závěr Janeček.

Tagy: Energie, Aktuálně, Větrná energie

Jak funguje zadání poptávky:

  1. Zdarma zadáte poptávku po jakékoliv službě či zboží,
  2. vaši poptávku zkontrolujeme a odešleme firmám z daného oboru a lokality,
  3. oslovené firmy vám zpracují nabídku na míru,
  4. nabídky na míru obdržíte přímo do vašeho emailu,
  5. srovnáním nabídek lze ušetřit desítky procent z ceny služeb a zboží.

Ve spolupráci s poptávkovým systémem Poptávej.cz.

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií