Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Města a obce preferují zemní plyn

31. 03. 2010 | Tisková zpráva


TISKOVÁ ZPRÁVA

V letech 2007 – 2009 Ministerstvo životního prostředí realizovalo pětietapový projekt „Indikátory udržitelné energetiky pro rozhodování měst a obcí, výzkum a aplikace sady místních indikátorů se zaměřením na energetiku, ekonomiku a životní prostředí“. Jedním z výstupů bylo vydání publikace shrnující výsledky dotazníkového průzkumu. Ze které mimo jiné vyplynulo, že města a obce u nás jako nejvýznamnější zdroj primární energie preferují zemní plyn (56,7 %).

Cílem projektu „Indikátory udržitelné energetiky pro rozhodování měst a obcí - výzkum a aplikace sady místních indikátorů se zaměřením na energetiku, ekonomiku a životní prostředí“ bylo zmapovat stav poznání a sestavit datovou základnu pro rozhodování v oblasti komunální energetiky. Ve třetí a čtvrté fázi projektu došlo k vytvoření sady energetických indikátorů pro hodnocení udržitelnosti nakládání s energiemi na místní úrovni a odzkoušení navržené sady energetických indikátorů ve vybraných městech. Z dotazníkového průzkumu v oblasti komunální energetiky ve vybraných municipalitách České republiky mimo jiné vyplynulo, že téměř 60 % měst a obcí preferuje jako zdroj energie zemní plyn.

Jsme rádi, že se takto mapuje oblast hospodaření s energiemi a sbírají se co nejpřesnější informace pro rozhodování. Tato data mohou napomoci efektivnějšímu řešení komunální energetiky, a to především v oblasti úspor energií,“ říká Oldřich Petržilka, generální sekretář České plynárenské unie (ČPU). „Správná volba paliva je velice významná především v oblastech, kde koncentrace prachových částic překračují u nás imisní limity. V takových oblastech u nás žije více než 66 % populace a dokonce nám hrozí sankce ze strany Evropské unie. Třeba koncentrace nebezpečných látek v ovzduší v Ostravě je největší v Evropské unii. Přitom při využívání zemního plynu vzniká pouze minimální množství znečišťujících emisí oxidu uhličitého a žádné prachové částice, “ dodává generální sekretář ČPU.

I když byly v rámci dotazníkového šetření osloveny municipality, které mají zpracovány strategické plány na období minimálně do roku 2020, pouze 11 % z nich má představu o tom, jaké množství energie bude v r. 2020 spotřebovávat. Zajímavé je také to, že většina těchto měst přepokládá, že jejich spotřeba energie bude vyšší než v roce 2006. Znamená to, že pro úspory energie a používání energeticky efektivních paliv jako je zemní plyn je na trhu stále dost prostoru. Z průzkumu také vyplynulo, že většina měst a obcí má zkušenosti s podáním žádostí o dotace na projekty úspor energie (asi 70 procent) nebo že přibližně 60 % dotázaných měst a obcí by potřebovalo energetického manažera, který by koncepčně řídil energetické hospodaření dané municipality. Celkem bylo osloveno 279 měst a obcí a regionů.

 

Tagy: Energie, Aktuálně, Vytápění, Bydlení, Vytápění, Plynové kotle, Ceny energií

Jak funguje zadání poptávky:

  1. Zdarma zadáte poptávku po jakékoliv službě či zboží,
  2. vaši poptávku zkontrolujeme a odešleme firmám z daného oboru a lokality,
  3. oslovené firmy vám zpracují nabídku na míru,
  4. nabídky na míru obdržíte přímo do vašeho emailu,
  5. srovnáním nabídek lze ušetřit desítky procent z ceny služeb a zboží.

Ve spolupráci s poptávkovým systémem Poptávej.cz.

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií