fbpx

Malé vodní elektrárny vyrábí ekologickou energii1

Věděli jste, že polovina elektřiny z obnovitelných zdrojů se u nás vyrobí ve vodních elektrárnách? A že téměř polovina takto vyrobené energie připadá na malé vodní elektrárny?

Malé vodní elektrárny , tedy s výkonem do 10 MW, resp. do 5 MW podle terminologie Unie u nás početně převažují nad elektrárnami s většími výkony. Geografická poloha České republiky na evropském rozvodí, kde pramení mnoho vodních toků, poskytuje ideální podmínky pro výrobu energie v malých vodních elektrárnách. Na našem území najdeme asi 1400 malých vodních elektráren.


Pohled na hráz Vranovské přehrady.

Malé vodní elektrárny jsou výhodné pro stabilitu elektrizační soustavy, protože jsou plošně rozloženy po celém území naší republiky a jako decentralizovaný zdroj neohrožují elektrickou síť přetížením.

Energetická společnost E.ON provozuje několik vodních elektráren

Ve vodních elektrárnách provozovaných energetickou společností E.ON se průměrně v součtu každoročně vyrobí 52 GWh elektrické energie. Jsou to vodní elektrárny Vír I, Vír II, Soběnov, Písek, Znojmo Vranov nad Dyjí.


Soběnov je obnovená vodní elektrárna s dlouhou tradicí.

Ve Vranově bylo v roce 2011 otevřeno informační centrum, které přináší mnoho zajímavých informací o vodní energetice a zároveň návštěvníkům umožní prohlídku samotného nitra vranovské vodní elektrárny. V letošním roce zde byla také nově uvedena do provozu další malá vodní elektrárna Vranov 3.

Více informací o vodních elektrárnách provozovaných energetickou společností E.ON najdete zde.

Autor: Jana Poncarová

One thought on “Malé vodní elektrárny vyrábí ekologickou energii

  1. Bydlíme ve srubu z celkem masivních kulatin o
    průměru cca od 30- 45 cm již třetím rokem a nemůžeme si život v tomto krásném přírodním prostředí vynachválit. Ale abych pouze jen podezřele nechválil tak pár drobných vad toto bydlení má a sice co se týče akustiky tak dřevo celkem dobře vodí zvuk takže při nárazu zvuku z venčí ale samozřejmě i ze vnitř se celkem dobře přenáší na druhou stranu, takže bych to popsal asi tak jako kdyby jste ve zděném domě měli pootevřená okna na mikroventilaci . A druhá věc dokud nebudete mít vytmelené spáry z venkovní strany ale nejlépe i z vnitřní ,stavba nepatrně může profukovat ale to samozřejmě záleží na kvalitě zpracování danou firmou. My osobně s tímto máme problém pouze v jednom místě a to v návětrném rohu kde jen velmi málo kdy je trošku chladnější podlaha a profuk upozorňuji pouze při velkých větrech je maličko patrný . Ale pro nás bezproblémový jelikož máme elektrické topení v podlaze které reaguje okamžitě jelikož je zabudováno těsně pod dlažbou. Naopak si myslím že jako izolant je tento dřevěný masiv rozhodně že všech izolantů nejlepší ze spousta důvodů. V zimě totiž udrží krásně teplo především díky samotné struktuře dřeva které v sobě má nespočet vzduchových komůrek podobně jako u porothermu leč mnohonásobně vyšší, což zabraňuje průniku chladu a v létě ten samý efekt při dopadu slunečních paprsků na dřevěnou plochu se teplo špatně převádí přes tyto vzduchové komory,tudíž máte v interiéru krásný chládek. Pro příklad u nás máme při venkovní teplotě nad 35 stupňů v podkroví 26 ,27 stupňů, hlavně kvůli ještě nedořešenému stínění velkých prosklených ploch ale sejdeme li dolů kde je kompletní srubová část, tak zde máme pokud se nevětrá krásných 21 – 23 stupňů. Poslední věc,co se týče hořlavostí těchto staveb ,jen pouze jednoduše popíchnu “ zkuste si zapálit zapalovačem kládu o průměru 40ti centimetrů 😄 upozorňuji že by jste tam stáli dlouho tak to ani nezkoušejte, zničíte si při tom zapalovač. Tímto se loučím a pokud by někdo měl zájem o některé drahocenné rady k těmto specifickým ale nádherným stavbám můžete se na mě obrátit na sadrokartom@gmail.com . S pozdravem Tomáš Vítek ze srubu na samotě u lesa 🙂

Comments are closed.