fbpx

EU směrnici nezměnila, elektrokola zůstanou s maximálním výkonem 250 Wattů0

Ve středu 20.11. proběhlo dlouho očekávané hlasování Evropského parlamentu o možných změnách v legislativě ohledně vyjmutí elektrokol z povinnosti typových zkoušek (homologace).

Byl projedáván návrh Evropské asociace jednostopých vozidel (ETRA) o možném zrušení omezení výkonu elektromotoru při zachování současné maximální rychlosti do které asistuje jezdci na elektrokole elektromotor – 25 km/h. Tato změna však nebyla díky odporu cyklistických svazů prosazena a na další roky zůstanou tedy parametry elektrokol na trhu v EU nezměněny.

Reklama

Jakub Ditrich ze společnosti ekolo.cz toto rozhodnutí komentuje: „Podporovali jsme zrušení omezení výkonu elektromotoru, nebo alespoň jeho zvýšení na 500 W, protože se ukazuje, že pro určité skupiny uživatel elektrokola není 0,25 kW dostatečný výkon pro bezproblémovou jízdu. Jedná se především o transport nákladu na kole – například u doručovacích služeb nebo třeba u záchranářů, kteří s sebou na elektrokole vozí přes 40 kg přístrojů a pomůcek. Větší výkon by uvítali i turisté na elektrokolech v horách, kde na něm překonávají značný výškový rozdíl a v neposlední řadě by výkonnější motor ocenili i jezdci s vyšší hmotností.“

Čeští uživatelé elektrokol si přesto z nařízení omezení výkonu často nedělají hlavu a na kola instalují motorizační sady o výkonu značně převašujícím zákonný limit, s tím, že se odkazují na přílohu vyhlášky O provozu na veřejných komunikacích z roku 2002. Ta sice uvádí max. výkon pro kola „vybavená pomocným motorkem“ až 1 kW, ale nejedná se o pohon elektrický nýbrž přídavný benzinový, tedy o stroje, které již na trhu prakticky neexistují. Instalací vyššího výkonu motoru a přesáhnutím povolené max. asistované rychlosti se uživatel vystavuje nebezpečí postihu a jezdci na ilegálních nadměrně výkonných elektrokolech již byli mnohokrát viníky dopravních nehod.

Elektrokola s 250W motorem jsou ideálním řešením městské dopravy pro kohokoli a v jakékoli roční době. Přesvěčte se o tom u partrnerů české značky elektrokol AGOGS, kde si můžete elektrokolo bezplatně otestovat a v rámci vánočních akcí k němu získat bezplatně mnoho příslušenství a výhod.  http://ekolo.cz/prodejci

Autor: Redakce Nazeleno.cz