Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Do roku 2030 mohou obnovitelné zdroje vyrábět až 60 % elektřiny v Evropě

03. 07. 2014 | redakce Nazeleno.cz


Během následujícího desetiletí zvýší obnovitelné zdroje svůj podíl v evropské energetice ze současných 40 % na 60 % v roce 2030. Podíl fosilních zdrojů klesne ze 48 % na 27 %. Data vyplývají ze včera zveřejněné zprávy společnosti Bloomberg New Energy Finance (BNEF).

Výzkum BNEF také předpovídá, že ekonomika solárních a větrných elektráren se bude stále zlepšovat, a ty se tak v následujících letech obejdou bez dotací. Růst obnovitelných zdrojů pak umožní snížit emise oxidu uhličitého z dnešních 1,3 miliard tun na 564 milionů.

Porostou solární elektrárny v domácnostech

V sektoru solární energetiky předpovídá BNEF „malou solární revoluci“ zejména díky klesajícím nákladům fotovoltaických modulů. Solární energetika se tak významně rozšíří do rozvojových zemí, ale také ve vyspělých státech se stane nástrojem pro domácnosti a podniky, jak se bránit vysokým maloobchodním cenám elektřiny.

Česká legislativa je pozadu

AliES a CZEPHO upozorňují, že využívání obnovitelných zdrojů v Česku brání zbytečné administrativní překážky – například povinnost licence i pro malé domácí elektrárny. To by se ale mohlo alespoň z části změnit. Každopádně si české domácnosti na naplnění vládního slibu z programového prohlášení, ve kterém se strany zavázaly obnovit podporu pro malé projekty šetrné energetiky, budou muset ještě počkat.

Jasná čísla expertů z Bloomberg ukazují, že se čeští politici mohou přestat bát rozvoje obnovitelných zdrojů. Stále levnější technologie větrných nebo solárních elektráren se postupně prosadí na trhu bez dotací a vytlačí z energetického mixu uhlí, “ uvedl k výzkumu  společnosti Bloomberg Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. A dodal, že domácnosti či podnikatelé by sice již dnes mohli využívat stále dostupnější solární panely na střechách domů, jenže širší uplatnění šetrného energetického zdroje stále brání administrativní bariéry.

Zelená energie - co by vám nemělo uniknout:

Tagy: Energie, Aktuálně, Energetika, Solární energie, Fotovoltaika, Větrná energie

Jak funguje zadání poptávky:

  1. Zdarma zadáte poptávku po jakékoliv službě či zboží,
  2. vaši poptávku zkontrolujeme a odešleme firmám z daného oboru a lokality,
  3. oslovené firmy vám zpracují nabídku na míru,
  4. nabídky na míru obdržíte přímo do vašeho emailu,
  5. srovnáním nabídek lze ušetřit desítky procent z ceny služeb a zboží.

Ve spolupráci s poptávkovým systémem Poptávej.cz.

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií