Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Aktuálně: Blog - sen o paneláku 3.0

31. 10. 2014 | Michal Doležel


Navzdory obecnému mínění jsou (zvláště ty menší) panelové domy velmi příjemným místem k bydlení. Samozřejmě, jde u velmi utilitární architekturu, jsou zde použity zastaralé materiály, může být problém s hlukem. Ale na rozdíl od běžných novostaveb mám u panelových domů pocit, že je projektoval někdo, kdo opravdu přemýšlel na racionálním řešením levného, ale přiměřeně pohodlného bydlení a nesnažil se za každou cenu jen o ekonomický zisk.

Zapomeňte také na Panelstory. Sídliště jsou většinou už dobře a někdy až moc prorostlá zelení a většinou se v nich dobře žije, dýchá a pozoruje ptáky. Ale o tom až jindy. Starší panelový dům se jeví jako velmi vhodný základ pro další vylepšování. Nosná konstrukce z panelů je většinou v dobrém stavu, nejčastěji se proto vyměňují rozvody, okna a zatepluje se fasáda. V takto rekonstruovaném panelovém několik let žiju k naprosté spokojenosti.

Celkově lze ale bohužel říci, že rekonstrukce panelových domů často zůstávají jen jaksi na půl cesty a z úprav domu by bylo možné vytěžit více. Samozřejmě, je zde finanční hledisko, problematické domlouvání všech členů společenství vlastníků, nechuť k radikálním řešením... Sdružení Ekowatt často v souvislosti s rekonstrukcí panelových domů mluví o "paneláku 2.0". My pojďme dále zkusme si představit, co by mohl mít "panelák 3.0":

Dostatečné zateplení fasády - tedy alespoň 30 cm polystyrenu pro dosažení lepších tepelně-izolačních vlastností.

Zapomeňte na nejlevnější plastová eurookna. Co tahle zvolit trojskla a předsazenou montáž přímo na rovinu tepelné izolace? Obyvatelé by takto také získali větší parapety. A když už ne trojskla všude, tak alespoň na všechny světové strany a na jih dvojskla...

Aktivní větrání s rekuperací - zařízení, které velmi zvyšuje obývací komfort bytů, až se divím, že skoro nikde v panelových domech není. Přitom náklady na jeden průměrný byt v průměrném domě se podle Ekowattu pohybují - myslím - okolo 50 000 Kč.

Více hlídat technologii podlah - levná plovoučka z Bauhausu je cesta do pekel skrze kročejovou neprůzvučnost.

Zaměřit se na design společných prostor - zde je mnoho možností. Co tahle zrcadlo, vylepši omítky, schovat rozvody?

Lokální vytápění s využitím sluneční energie. Plochá střecha je ideální místo pro solární kolektory. 

A nebo jít ještě dále - společná dílna, dobře zabezpečená kočárkárna, prádelna s kvalitní pračkou a sušičkou (V jednom domě jsem ji viděl. Měli zde kasičku na příspěvky za vyprání a sušení prádla a světe div se, opravdu to fungovalo.). Ale je možné jít ještě dále. Nabízí se zvětšení lodžií - prý je to technicky možné a konstrukce panelového domu to unese. Pochozí zelená střecha, předzahrádky... možnosti tu jsou. Jak vidíte možnosti panelových domů vy?

Foto: Thinkstockphotos.com

Tagy: Aktuálně, Bydlení, Stavba a rekonstrukce

Jak funguje zadání poptávky:

  1. Zdarma zadáte poptávku po jakékoliv službě či zboží,
  2. vaši poptávku zkontrolujeme a odešleme firmám z daného oboru a lokality,
  3. oslovené firmy vám zpracují nabídku na míru,
  4. nabídky na míru obdržíte přímo do vašeho emailu,
  5. srovnáním nabídek lze ušetřit desítky procent z ceny služeb a zboží.

Ve spolupráci s poptávkovým systémem Poptávej.cz.

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií