fbpx

Ať se rodina nedusí0

Luxus, nebo střídmost? Nadměrnost, nebo účelnost? Neuvážené rozhodnutí, nebo jasná investice? Takové otázky si klade nejeden stavebník při úvahách nad podobou svého budoucího domova. Nezřídka bývají nejvýraznějším limitujícím faktorem finance. Výhodou pak může být projekt domu, který poroste zároveň s rodinou.

Vesper Frames vychází vstříc našim přáním a potřebám

Vlastně je to velmi prosté: proč si stavět hned rodinný dům s několika ložnicemi, pokud plánujeme rodinu až v horizontu několika let? Projekt Bydlení Dnes od společnosti Vesper Frames staví svou filozofii na konfrontaci našich přání a skutečných potřeb.

Reklama

Nezastírejme, že většina stavebníků by si přála středně velký rodinný dům, ať už v podobě bungalovu nebo patrové stavby, málokdo z nich by však takový prostor dokázal využít. Stačí provést letmou sondáž mezi realitními kanceláři a dozvíme se, že dům s více než čtyřmi místnostmi a pozemkem větším než 500 metrů čtverečních bývá často ležákem: prostě dnes nechceme vytápět zbytečné prostory, uklízet velké byty ani se starat o rozlehlé zahrady.

Stále častěji hledáme spíše účelné, kvalitní bydlení ve stylu moderní architektury, všímáme si komfortu vnitřního prostředí, energeticky šetrných vlastností, snažíme se minimalizovat provozní náklady a pokud ještě dokážeme ušetřit při investici do vlastní stavby, tím lépe.

Projekt Bydlení Dnes: Jeden, dva, tři moduly

A jak toho všeho dosáhnout? Michal Šopík ze společnosti Vesper Frames to vidí jasně – neinvestovat předčasně a nechat růst dům společně se svým majitelem: „Srdcem našeho architektonického myšlení a jednání je ucelený pohled na projekt. Jedině tak lze pracovat v souvislostech urbanismu, funkcionality a udržitelnosti. Důraz je vždy kladen na člověka jako příjemce a uživatele naší architektury.“

V praxi to vypadá tak, že základnu tvoří modul se sociální zázemím a základní obytný modul. Systém je navržen tak, aby se oba základní kameny mohly řadit a růst na základě požadavků klienta vždy ve smyslu rozměrů daných právě těmito dvěma základními moduly. Ty se poté dají vzájemně kombinovat například do modulových sestav (1+kk, 2+kk a 3+kk), přičemž dům může růst, nebo se naopak zmenšovat podle potřeb investora.

Startovní bydlení pro single jedince tak na ploše pouhých 19,2 m2 účelně kombinuje obytnou místnost s kuchyňským koutem a sociálním zázemím. Terasa se stane dalším využitelným prostorem od jara do podzimu. Možná žádný velký komfort, ale za dosažitelného necelého půl milionu korun určitě lepší alternativa než bydlení s rodiči…

Když se single žijící člověk časem rozroste na společně žijící pár nebo menší rodinu, lze jednoduchou kombinací zmíněných modulů vytvořit různé možnosti dispozice. A funguje to i obráceně – když děti odejdou od rodičů, stačí opět malá úprava nebo přidání jednoho modulu, aby vznikly dvě samostatné bytové jednotky – třeba k pronájmu, který přilepší do rodinného rozpočtu, nebo pro děti, když přijedou na prázdniny.

Variabilita zaručena i na povrchu

Projekt rostoucího či chcete-li expanzního domu je výsledkem týmové spolupráce atelieru LABOR13, inženýrské projektové kanceláře B2K design s a společnosti Vesper Frames. Základem konstrukčního systému obvodových stěn je masivní dřevěná stěna s dřevovláknitou izolací, difuzně otevřenou hydroizolační vrstvou a kontaktním difuzně otevřeným fasádním systémem.

Zatímco skladba stěn by kvůli zachování tepelně technických parametrů neměla měnit, vnější povrch fasády je variabilní; záleží jen na rozpočtu, zda se bude dům hrdě hlásit ke své podstatě vertikálním nebo horizontálním dřevěným obkladem, zda svůj původ bude maskovat pod stěrkovou omítkou, anebo se obleče do moderního pláště z vláknocementových fasádních desek.

Podobně variabilní je také ztvárnění vnitřního prostoru. Ačkoliv velkoformátové panely z masivního dřeva se vyrábějí v pohledové kvalitě a jejich povrch tak může zůstat bez další povrchové úpravy, lze je samozřejmě opláštit sádrovláknitou deskou a opatřit tapetou nebo barvou.

Když si Američan Jay Shaffer vybíral svůj nový dům, začal na projektu s užitnou plochou téměř 200 metrů čtverečních. Nakonec, jak postupně pragmatizoval své nároky, došel k názoru, že si vystačí s pouhými 13 metry! Proslul svým domkem na kolech, s nímž procestoval Spojené státy Americké křížem krážem.

Projekt rostoucích domů Bydlení Dnes s takovou extrémní variantou nepočítá, má však s miniaturním domkem na kolech řadu společných vlastností. Rezignuje na zbytečný luxus a obrací pozornost na kvalitu za příznivou cenu. A ještě jednu, určitě nikoliv nepodstatnou přidanou hodnotu tyto domy mají: nemusíte vydávat desetitisíce za nábytek, útulně je zařídíte jen s několika kousky nejnutnějšího mobiliáře.

Ing. Michal Šopík: Vlastní bydlení si můžete vymodelovat pomocí kostek

Projekt Bydlení Dnes začíná modulem o 19,2 m2 užitné plochy. Skutečně byste dokázal vy osobně v takovém domě bydlet?
Před šesti lety jsem si sám postavil dřevostavbu o velikosti desetkrát větší. Po letech užívání ale zjistíte, že se zcela změnily vaše potřeba, ale i náhled na to, co vlastně opravdu fungující rodina potřebuje ke spokojenému životu. Po této zkušenosti si dokážu představit, že mé startovní bydlení bude mít právě zmíněných 19 m2.

Jak je to se základovou deskou při případném rozšiřování modulu?
Domy jsou primárně založeny na betonových nebo ocelových mikropilotách. V případě rozšíření o další moduly stačí jen doplnit chybějící základ, navíc velice jednoduše a bez většího zatížení okolí stavby a provozu nemovitosti.

Pokud se rozhodnu pro rozšíření domu třeba po deseti letech, nemůže mít negativní vliv různé stáří dvou konstrukcí, které se budou spojovat?
Zajímavá otázka. Odpověď na ní je ale velice prostá – určitě ne. Zkušenost je více než třicetiletá. Jako podporu tohoto tvrzení lze použít projekty rekonstrukcí prvních dřevostaveb v České republice.

Dají se do obvodové nebo dělicí stěny dodatečně vytvořit dveře nebo okna?
V případě naší konstrukce je to jistě možné.

Lze tři základní moduly kombinovat i dál, nebo je varianta 3+kk konečná?
Možností je samozřejmě více a sestava 3+kk není konečná. K virtualiazaci této myšlenky jsme vytvořili i jednoduchou hračku (stavebnici), pomocí níž si může klient pomocí dřevěných kostiček v měřítku 1:100 znázorňujících jednotlivé moduly sám hledat možné velikosti a řešení budoucího domku.

Autor: Redakce Nazeleno.cz