fbpx

6 nejzajímavějších elektrických motorek0

Koncept elektrické motorky Tryton MM2

Elektrická motorka? Hračka pro děti, řeknete si možná. Té běžné se přece elektrická motorka nemůže rovnat v mnoha směrech. A máte pravdu – nesrovnatelně menší rychlost a absence toho pravého drsného zvuku motoru byly jedním z hlavních důvodů, proč se elektrická motorka dříve neujala.

„Motocykly na elektrický pohon se snaží v mnoha ohledech dohnat své klasické benzínové předchůdce.“

Reklama

Časy se ale mění a dnes už má i ona svoje místo na světle světa. Díky vlně „zelených technologií“ se totiž zraky mnoha tvůrců již upírají i k jiným hodnotám, jako jsou ochrana životního prostředí a tedy nulové emise. Tak např. motocykly produkují v průměru asi o 65 % méně oxidu uhličitého než auta, na druhou stranu ale v některých případech mají na svědomí 10–20x větší množství oxidů dusíku. A tak se také mnozí návrháři rychlých strojů rozhodli vydat po cestě směřující za čistším ovzduším a vytvořili ekologické koncepty elektrických motocyklů, na něž určitě stojí za to se podívat.

Koncept elektrické motorky Tryton MM2

Tento mix klasického s futuristickým stylem vytvořil jeho duchovní otec, návrhář Vil Tsimenzin. Svůj netradičně pojatý model vytvořil z uhlíkových vláken s vyztuženými panely z termoplastu. Motor poháněný velkokapacitní baterií umožní stroji dosáhnout rychlosti 100 mil za hodinu už za 4,4 sekundy a pochlubí se maximální rychlosti 160 mph. Baterii stačí dobít z (v USA běžné) 110V zásuvky a po 2,5 hodinách je stroj znovu připraven urazit vzdálenost až 132 km.


Koncept elektrické motorky Tryton MM2. Zdroj: http://www.coroflot.com

Autor: Jana Poncarová