Je známým faktem, že v domech a bytech hlavně v zimním období málo větráme, což má často za následek bolesti hlavy a horší spánek. Řešení nabízí aktivní větrací systémy. Co takto technologie nabízí a jaké jsou její výhody a nevýhody?

Aktivní větrání s rekuperací tepla je založeno na předávání tepla mezi vnitřním a venkovním vzduchem ve výměníku, který je jakýmsi srdcem celého systému. Teplý vydýchaný vzduch takto předá své teplo čerstvému ale chladnému vzduchu proudícímu zvenčí. V interiéru je tak vždy kvalitní vnitřní prostředí (alespoň co se týká vzduchu) a to bez nutnosti větrat okny.
Je to vlastně technologický systém, řízený elektronicky, který se stará kvalitu vzduchu v domě či bytě. Součástí aktivního větracího systému jsou kromě zmíněného výměníku také ventilátory, vzduchové rozvody a také filtry, které vzduch přicházející z věnčí zbavují prachu a pylových částic. Některé aktivní větrací systémy mohou navíc vzduch ještě zvlhčovat a ionizovat.
ReklamaLépe se vám dýchá i spí
Největší výhodou aktivního větrání s rekuperací tepla je hlavně vyšší kvalita vzduchu v interiéru. Hlavně v zimních měsících totiž lidé obecně málo větrají a často tak žijí v prostředí s mírně zvýšenou koncentrací oxidu uhličitého a prachu. Větrací systém nejen že přivádí dostatek čerstvého vzduchu, ale navíc je tento vzduch filtrovaný a zbavený zejména prachu, i dalších alergenů. Hodně lidí, kteří někdy pobývali v domě s větracím systémem zaznamenává také mnohem lepší kvalitu spánku. Důvodem je rovněž větrání během noci.
Kvalitní větrací systémy navíc umožňují regulaci vlhkosti vzduchu. V mrazivých dnech bývá venkovní vzduch hodně suchý, naopak vydýchaný vzduch proudící ven je vlhký. Pokročilejší systémy s takzvaným entalpickým výměníkem umožní tuto vlhkost přiváděnému vzduchu předat. A to chceme.
Druhou velkou výhodou aktivních větracích systémů s rekuperací tepla jsou energetické úspory. Díky tomu, že příchozí čerstvý vzduch se ohřívá ve výměníku se výrazně snižují tepelné ztráty domu. A to docela výrazně. “Pokud je dům dobře utěsněný, může správně navržený větrací systém snížit tepelnou ztrátu větráním až o 90 %. V běžných moderních domech tak větrací systém ušetří 30–50 % tepelné energie potřebné na vytápění,” uvádí například Roman Šubrt, vedoucím prodeje ve firmě Zehnder, která patří mezi technologické lídry v oboru.
Jedná se o technologii, s tím je nutné počítat
Přínosy aktivního větrací systému pro energetické úspory i komfort bydlení jsou jednoznačné. Je ale třeba počítat také s jistými specifiky, které plynou z technologie samotné. To hlavní je údržba – například filtry je nutné periodicky měnit. Nároky na údržbu kvalitních větracích systémů ale nejsou tak velké a jsou srovnatelné třeba s údržbou klimatizace. “Větrací systém je nutné jako každou technologii správně navrhnout, správně používat a správně udržovat. Když se ale všechno udělá dobře, nejsou s ním žádné problémy. Každý větrací systém zkrátka potřebuje správnou údržbu,” potvrzuje Roman Šubrt z firmy Zehnder. Problémem u některých větracích jednotek může být hluk. Řešením je v tomto případě výběr kvalitního systému od renomovaného výrobce.
Co naopak není nutné moc řešit, je energetická spotřeba větrací jednotky. Ventilátory sice běží téměř obvykle nepřetržitě, ale spotřebu elektřiny ve větrací jednotce výrazně převyšují energetické úspory na vytápění. Spotřeba samotného větracího systému navíc není velká – v podstatě zde běží jen ventilátory a obvykle se vzduch elektřinou nechladí ani nedohřívá. “Pokud vezmeme v úvahu samotný provoz větrací jednotky, je v běžném rodinném domě či bytě potřeba počítat zhruba s osmi sty až tisícem korun ročně za elektřinu. Další náklady, asi tisíc korun ročně, vznikají na filtry,” popisuje provozní náklady větracího systému Roman Šubrt. A doplňuje, že každý watt spotřeby větrací jednotky ušetří cca 25 wattů tepla.
Větrání s rekuperací především v úsporných domech
Aktivní větrací systémy se běžně využívají v nízkoenergetických a pasivních domech. Bez větracího systému ani není možné pasivní dům postavit. Je to dáno také tím, že tyto stavby bývají velmi dobře utěsněné a čerstvý vzduchu je do nich potřeba aktivně dodávat.
Výhod větracích systémů ale mohou využívat také obyvatelé bytových domů. Do bytu je možné instalovat jak centrální větrací systém, který se stará o čerstvý vzduch ve všech obytných místnostech, tak decentrální větrací jednotky. Ty větrají jen jednu nebo někdy dvě místnosti. Výhodou centrálních větracích systémů je o něco lepší účinnost rekuperace tepla. Centrální větrací jednotka se navíc může ukrývat třeba v jedné ze skříněk kuchyňské linky, chytře vyřešené rozvody vzduchu také moc místa nezaberou.
Naopak výhodou decentrálních větracích jednotek je snadnější instalace. Jsou obvykle umístěné na stěně s výduchem a přívodem vzduchu přímo přes zeď. Decentrálních jednotek může být v bytě či domě samozřejmě více – třeba po jedné v ložnici a dětském pokoji. Hlavně decentrální větrací jednotky se často napojují na různá čidla – obvykle jde o čidlo koncentrace CO2. Jednotka pak větrá v okamžiku, kdy je v místnosti vydýchaný vzduch.
Náklady na větrací systém se vrátí v energetických úsporách
V úvahách o pořízení aktivního větracího systému s rekuperací tepla je nutné počítat nejen s cenou samotné technologie, ale také a náklady na její instalaci (vypracování projektu, samotná instalace). Investice by se ale měla postupně vracet díky nižším nákladům na teplo. Navíc nejde jen o energetické úspory. Nakolik si ceníte vlastního zdraví a komfortnějšího bydlení? I to je nutné do úvah zahrnout.