fbpx

Topíme plynem: Kdy se vyplatí kondenzační plynový kotel?0

Pokud stojíte před výběrem nového kotle, rozhodujete se mezi klasickým a kondenzačním. V jakých případech je kondenzační kotel správná volba a kdy se naopak jedná o vyhozené peníze?

Plynový kotel patří v domácnostech k nejčastějším zdrojům vytápění. Udává se, že u nových rodinných domů vytápěných levným plynem padne volba v 80 % na kondenzační kotel. Reklama slibuje zaručenou finanční úsporu v řádech desítek procent a účinnost přesahující 100 %. Kondenzační plynový kotel ale rozhodně nemusí být dobrou volbou pro každého. Jestli vám opravdu přinese úspory a brzkou návratnost vložené investice, záleží na typu topné soustavy, ale částečně také na klimatické oblasti, ve které žijete.

Rozdíl mezi běžným a kondenzačním kotlem

U běžného plynového kotle jsou spaliny odváděny přímo do komína. Teplota těchto spalin, které obsahují velké množství vodních par, se pohybuje v rozmezí 130 až 180 °C. Kondenzační kotel dokáže toto teplo dále zužitkovat. Spaliny procházejí výměníkem, kde zkondenzují a slouží pro předehřev vody v topném systému. Teplota spalin se tímto procesem sníží na hodnotu přibližně 60 °C. Vzniklý kondenzát je nutné odvádět do odpadu. Množství kondenzátu za hodinu provozu obvykle odpovídá desetině litru na každý kilowatt výkonu. Právě díky schopnosti využití tepla ze spalin je kondenzační kotel úspornější než kotel klasický.

Reklama

Dnešní plynové kotle mají kvalitní regulační prvky. (Foto: thinkstockphotos.com)

Úspory zajišťuje kondenzace

Ke kondenzaci a tím i k úsporám ale nemusí docházet vždy. Kondenzační kotel je vhodný pro topné soustavy pracující s nízkou teplotou vody. Aby docházelo ke kondenzaci, musí se voda do kotle vracet co nejstudenější. Ideálně se proto hodí do kvalitně izolovaných novostaveb s podlahovým vytápěním. V závislosti na konkrétní situaci však může být vhodný také do rekonstruovaných objektů s často předimenzovanou plochou radiátorů a s velkým množstvím vody v systému, kde bude nižší teplota topné vody pro vytápění dostatečná. Pokud by měl kondenzační kotel ohřívat vodu na vyšší teplotu nebude ve většině případů dosaženo požadované kondenzace. Stejný problém může nastat při velmi silných mrazech, kdy je nutné zvyšovat teplotu vody i v nízkoteplotním systému. Tento problém je ale v našich zeměpisných šířkách spíše zanedbatelný a týká se prakticky jen několika dní v roce, nebo vyloženě horských lokalit.

Podlahové teplovodní vytápění a kondenzační kotel jdou dobře dohromady. (Foto: thinkstockphotos.com)

Nový klasický kotel přinese úsporu oproti starému kotli

U kondenzačního kotle si pravděpodobně na první pohled všimnete vyšší ceny. Oproti běžnému plynovému kotli zaplatíte za ten kondenzační mnohdy více než dvojnásobek. Výrobci často udávají, že i klasický moderní plynový kotel přinese ve srovnání se zastaralým modelem úsporu za vytápění v řádech desítek procent. Před výběrem typu kotle je tedy na místě řešit otázku návratnosti vložených prostředků. Kondenzační kotel může, při dodržení podmínek efektivního provozu, dle výrobců přinést oproti starému kotli úsporu až 35 %, vždy však záleží na stavu původního kotle a na možnosti kvalitní regulace topné soustavy.

Je kondenzační kotel perpetuum mobile?

V souvislosti s kondenzačními kotli se často uvádí informace, že jejich účinnost přesahuje 100 %. Jedná se však pouze o nesprávné používání fyzikálních pojmů v zájmu marketingové propagace výrobců. Jako „účinnost“ je v souvislosti s kondenzačními kotli označován tzv. normovaný stupeň využití, který (zjednodušeně vysvětleno) umožňuje porovnat konvenční a kondenzační kotle. Tvrzení o účinnosti přesahující 100 % je tedy velmi zavádějící. Skutečná fyzikálně propočítaná účinnost kondenzačního kotle nedosahuje hodnoty 100 %.

Pokud ale nemáte vhodné podmínky pro kondenzační kotel nemusíte zoufat. Při výměně starého nehospodárného plynového kotle za nový, byť obyčejný, také ušetříte (uvádí se 20 až 30 % nákladů oproti velmi neúspornému zastaralému modelu). Reklamním trikem výrobců kotlů bývá uvádění návratnosti kondenzačního kotle pouze ve vztahu ke starému neúspornému plynovému zdroji, srovnání kondenzačního a běžného nového kotle se většinou neuvádí. Zjistili bychom totiž, že kondenzační kotel je oproti běžnému novému úspornější přibližně o 10 až 15 %.

„Kondenzační kotel je správná volba pro nízkoteplotní topné systémy.“

Každopádně je ale nutné mít na paměti, že veškerá běžně uváděná procenta úspor jsou vždy orientační a nemusí odpovídat reálně každé situaci, kde hraje roli celá řada dalších faktorů. Obzvláště u kondenzačního kotle je důležité celkovou situaci podrobně posoudit, aby se investice opravdu vyplatila. Při výpočtu návratnosti také berte v úvahu cenu za montáž, připojení odvodu kondenzátu a případné úpravy komína pro bezpečný odvod spalin, které se vzhledem ke svojí nízké teplotě chovají jinak než u běžného plynového kotle.

V rekonstruovaných objektech se starými objemnými radiátory se může kondenzační kotel dobře uplatnit. (Foto: thinkstockphotos.com)

„Kondenzační skandál“: Co se stalo v Británii?

Před několika lety přinesly kondenzační kotle svým majitelům v Británii velké problémy. Tamní vláda štědře dotovala výměnu běžných kotlů za kondenzační a montážní firmy jednoduše vyměňovaly původní kotle za nové často bez jakýchkoli úprav či posouzení celkové situace. Domovní rozvody se navíc v Británii často vedou po fasádě, což v tuhé zimě, která tehdy nastala, způsobuje nemalé problémy včetně zamrzání potrubí odvádějící kondenzát z kotle. Kotel přestane topit a může také dojít k jeho poškození. Provozování kondenzačních kotlů v neuzpůsobených topných systémech zde také nevede k velkým úsporám.

 

Autor: Jarmila Bajerova