fbpx

Mořské řasy mohou nahradit minerální izolaci0

Škoda, že naše země neleží u mořského pobřeží. Místo standardních materiálů pro tepelnou izolaci budov bychom měli snadno k dispozici mořské řasy, které vynikají celou řadou neobyčejných izolačních vlastností.

Mořské řasy se v některých oblastech (např. Dánsko) používaly při stavbě domů již po staletí. Moderní stavební materiály na nějakou dobu vytlačily celou řadu těch tradičních. K ověřeným přírodním alternativám dnešního konvenčního stavebnictví se však v posledních letech vrací stále více stavebníků i architektů.

Reklama

Původní dochované stavby na ostrově Læsø se střechami z mořských řas působí velmi romanticky. (Foto: laesoe-museum.dk)

V dřívějších dobách si lidé stavěli své příbytky ze všeho, co měli kolem sebe k dispozici a byli v tomto ohledu velmi kreativní. Domky z masivními střechami z mořských řas se na dánském ostrově Læsø dochovaly dodnes, pravděpodobně nejstarší takový dosud funkční dům pochází z roku 1865.

Mořské řasy se postarají o izolaci střechy i zdí

Mořské řasy patří k udržitelným přírodním stavebním materiálům. Mořské řasy se každoročně obnovují a moře je vyplavuje směrem ke břehu. Řasy se pak dají sušit na okolních polích pouze za využití slunečního svitu a větru. Izolační vlastnosti jsou údajně srovnatelné s minerální izolací. Dále jsou mořské řasy netoxické, ohnivzdorné a jejich očekávaná životnost přesahuje hranici 150 let.

Některé stavby s charakteristickými střechami z řas je možné na ostrově Læsø navštívit, je zde muzejní expozice. (Foto: laesoe-museum.dk)

Dřívější stavitelé používali mořské řasy především na střechy. Dánští architekti, kteří dostali za úkol vytvořit moderní rodinný dům izolovaný mořskými řasami, využili řasy k zateplení celé stavby. V exteriéru je celý dům pokryt řasami, které jsou umístěny v dlouhých válcích ze síťoviny. Střecha tedy nemá klasickou krytinu. Předpokládá se, že ze začátku budou za deště řasy nasávat vodu, ale brzy by se na nich měla vytvořit vrstva bránící prostupu vody tak, jak je to pozorováno na tamních historických lidových stavbách.

Moderní domek s izolací z mořských řas přirozeně zapadá do zalesněného okolí. (Foto: dezeen.com)  

Balíky ze síťoviny naplněné řasami byly použity na fasádě i střeše domu. (Foto: dezeen.com)  

Jedná se v podstatě o dřevostavbu z hrázděných panelů plněných řasami, ty jsou navíc použity také místo fasády. Strop z interiéru tvoří podhled z textilie vyplněný opět řasami. Překvapením architektů byly velmi dobré akustické vlastnosti tohoto materiálu. Schopnost absorbovat a uvolňovat vlhkost přispívá k regulaci vnitřního klimatu. Dům se svojí energetickou náročností přibližuje téměř k pasivnímu standardu.

Přestože se jedná o moderní dům, jeho souznění s přírodou je patrné na první pohled. (Foto: dezeen.com)   

Dům působí velmi nenápadně. (Foto: dezeen.com)   

Tento dům je svojí velikostí určen pro bydlení dvou rodin. (Foto: dezeen.com)   

Strop z textilie představuje netradiční řešení, jak schovat tepelnou izolaci.  (Foto: dezeen.com)   

Interiér domu je moderní a vzdušný. (Foto: dezeen.com)   

 

Povrch domu by se měl časem stát nepromokavým. (Foto: dezeen.com)   

Nový a starý dům z mořských řas vedle sebe mohou nerušeně žít. (Foto: dezeen.com)   

 

Autor: Jarmila Bajerova