fbpx

ACCA varuje: Voda by se mohla stát CO2 zítřka0

TISKOVÁ ZPRÁVA

Organizace WWF (World Wide Fund for Nature) a světová asociace profesních účetních ACCA spojenými silami upozornili na problém hospodaření s vodou.

V minulých letech se fenomén klimatických změn stal důležitým tématem pro firmy, vlády i běžné obyvatele. Nyní je tento fenomén široce akceptován jako jeden z centrálních problémů v podnikání, které se musí naléhavě řešit.

Reklama

Sledování a evidence emisí oxidu uhličitého jsou důležité pro snížení celosvětových emisí CO2. Problematice vody se ale nevěnuje stejná pozornost. V diskusním materiálu Voda jako CO2 zítřka (Water: the next carbon?), proto ACCA spolu se Světovým fondem pro přírodu (WWF) obrací pozornost na problematiku hospodaření s vodou.

Evidence spotřeby vody, publikace a kontrola těchto informací je prvním krokem ke zlepšení situace. Podle kalkulací organizace Water Footprint Network (www.waterfootprint.org) se například při produkci jednoho šálku kávy dnes spotřebuje 140 litrů vody. A produkce jednoho kilogramu hovězího masa znamená 16.000 litrů spotřebované vody.

Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko k iniciativě ACCA uvedla: “V devadesátých letech se pod vlivem cenové deregulace spotřeba vody v České republice kontinuálně snižovala. O to víc nám teď hrozí, že na podnikatelská rizika spojená s touto cennou komoditou zapomeneme. Spotřeba vody je u nás ještě stále nad celosvětovým průměrem, a proto je iniciativa ACCA i v Česku víc než důležitá.“

Dave Tickner, vedoucí programů pro vodu ve WWF, k materiálu ACCA uvedl: “Hospodaření s vodou je jednou z největších světových výzev v 21. století. Trvale udržitelné dodávky vody všem odběratelům včetně firem, podporují ekonomický růst, snížení chudoby obyvatelstva a jeho potravinovou a energetickou bezpečnost. Moudré hospodaření s tímto životně důležitým přírodním zdrojem je proto v zájmu nás všech. Organizace WWF věří, že firmy jako největší konzumenti vody, by mohli hrát klíčovou roli v propagaci lepšího hospodaření s vodou.“

Materiál ACCA shrnuje následující diskusní body problematiky vody:

  • Voda je klíčovým rizikovým faktorem v podnikání
  • Metody vyčíslení spotřeby vody
  • Hospodaření s vodou a jak ho ve firmách zlepšit

Diskusní materiál ACCA o vodě najdete zde. Další informace o práci ACCA ve prospěch trvale udržitelného rozvoje najdete zde.

Statistika spotřeby vody:

  • Produkce jednoho šálku kávy spotřebuje 140 litrů vody. Jedna osoba by s tímto množstvím mohla přežít až 3 měsíce.
  • V USA je průměrná spotřeba vody na úrovni 2.500m na osobu a rok. V Číně je průměrná spotřeba 700m3 na osobu a rok.
  • V České republice je průměrná spotřeba vody 1572m3 na osobu a rok, zatímco globální průměr je 1243m3 na osobu a rok.

Podle www.waterfootprint.org,

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz