fbpx

8 + 1 tip, jak šetřit energii jednoduchou úpravou interiéru0

Hledáte nové možnosti, kterými uspořit energii a snížit účty? Zaručeného úspěchu dosáhnete pár triky a chytrým rozestavěním nábytku ve všech místnostech od ložnice až po pracovnu.

1. Zkraťte záclony a shrňte závěsy

Aby mohlo být topení co nejefektivnější, nesmí proudění tepla do místnosti nic bránit. Velmi častou bariérou přitom bývají záclony a závěsy. Pokud chcete na topení co nejvíce ušetřit, udržujte délku záclon alespoň 5 cm nad zdrojem tepla. Závěsy nechávejte po celý den mimo dosah topného tělesa. Maximalizujete tím cirkulaci vzduchu.

2. Nábytek udržujte dále od topení

Stejně jako záclony se závěsy může v úsporném vytápění bránit nábytek postavený příliš blízko radiátorů. Sedací soupravy i menší dvoumístné pohovky postavte mimo topná tělesa. I na malém prostoru udržujte mezi topením a nábytkem co největší možnou mezeru.

3. Nechte termostat správně pracovat

Lampy, televizor, troubu a další elektrické spotřebiče mějte také v dostatečné vzdálenosti od topení. Důvodem je fakt, že termostat topení může snímat teplo odvedené z těchto spotřebičů a způsobit, že se kotel vypne příliš brzy, nebo se bude častěji restartovat.

Zdroje tepla nedávejte do blízkosti vchodových dveří. Studený vzduch vycházející zvenčí výrazně ovlivňuje teplotu zaznamenanou na termostatu a zbytečně zapíná topení i ve chvílích, kdy to není potřeba.

4. Vyhněte se pohotovostnímu režimu u spotřebičů

Pokud ponecháte spotřebiče v pohotovostním režimu, mohou využívat až 75 % energie, kterou běžně spotřebovávají, když jsou zapnuté. Ročně tak vypnutím přístrojů ušetříte až 2 000 Kč.

5. Vymalujte stěny světlými barvami

Jemné a světlé barvy na zdech odrážejí více světla než tmavé odstíny. Díky nové výmalbě můžete používat žárovky s nižším příkonem a přitom stále dosahovat stejné úrovně osvětlení.

6. Zatopte si od podlahy

Bydlíte-li v přízemí nebo obecně cítíme zimu od nohou, doplňte podlahy o koberce. Díky silnější podlahové krytině izolujete celý pokoj a během chladných dnů ho rychleji vytopíte.

7. Nezavírejte všechny dveře

Myslíte si, že teplo, případně ochlazený vzduch z klimatizace v interiéru udržíte nejlépe tak, že budete pečlivě zavírat všechny dveře? Opak je pravdou. Když budete nechávat některé dveře uvnitř domu či bytu otevřené, zajistíte neomezenou cirkulaci teplého či chladného vzduchu. Termostat pak nebude tak často zapínat.

8. Omezte počet svítidel

Pokud omezíte množství volně stojících světel, ušetříte spoustu energie. Stojací lampy a malé lampičky totiž často zapínáme jen ze zvyku, i když ve skutečnosti další světlo nepotřebujeme.

Chcete-li zvýšit účinnost volně stojících světel, zkuste na ně nainstalovat stínidla ve světlých odstínech a umístit je do rohů místností. V koutu budou perfektně odrážet světlo ze dvou stěn a dopřejí vám mnohem více světla.

Extra tip na léto: V horku závěsy zatáhněte

V zimních měsících nechávejte závěsy roztažené, aby dovnitř místnosti mohlo pronikat sluneční záření a teplo z radiátorů efektivně proudilo místností. Pokud máte doma klimatizaci, udržujte během léta závěsy naopak po celý den zatažené, abyste zabránili zbytečnému zahřívání prostoru a ušetřili chladicí jednotce práci.

Autor: Komerční sdělení