fbpx

6 úklidových tipů, které pomohou eliminovat viry a bakterie v domácnosti0

Když uklízet, tak pořádně. Cílem úklidu by nemělo být pouze odstranění viditelných nečistot a prachu. Většinu toho, co se skrývá na površích všude ve vaší domácnosti, vlastně ani nevidíte. Jsou to různé viry a bakterie. Ne všechny jsou pro nás nebezpečné, nicméně když si zvládnete osvojit správné úklidové návyky, pravděpodobně se vám doma budou mnohem méně šířit nemoci.

Nejen v chřipkové sezóně se vyplatí uklízet tak, abyste eliminovali šíření virů, ale i bakterií. A jak přesně uklízet a jaké k tomu použít čistící a úklidové prostředky?

1. S viry na površích a podlahách zatočí virucidní přípravky

Viry mohou přežívat na některých površích ve vaší domácnosti celé dny. Pravidelně proto otírejte všechny povrchy a kontaktní plochy jako jsou podlahy, desky stolů, sedací nábytek, kliky, vypínače a další místa, kterých se často dotýkáte. Používejte přitom virucidní přípravky, které jsou zpravidla založeny na alkoholové nebo chlorové bázi. Příkladem mohou být: Oxivir Plus Spray, Suma Chlorsan nebo Profex Anti-COVID.

2. Věnujte zvýšenou péči úklidu koupelny a toalety

Koupelna představuje ideální prostředí pro množení bakterií a vznik plísní. Proto je dobré jí věnovat větší pozornost při úklidu. Alespoň jednou týdně udělejte větší úklid včetně vyčištění obkladů a spár. Toaletu, umyvadlo a kontaktní plochy (baterie, dávkovače mýdla, splachovadla) je lepší uklízet častěji, nejlépe denně, s použitím vhodných dezinfekčních přípravků. Často také měňte a perte ručníky a koberečky a vyprazdňujte odpadkový koš.

3. Perte hadry na uklízení

Při úklidu ulpívá mnoho bakterií a dalších nečistot právě na hadru nebo mopu a tam dále přežívá. Při jejich opakovaném používání, si tak znovu zanášíte a znečišťujete domácnost. Proto buď používejte jednorázové hadry, nebo je po každém úklidu vyperte, případně vyvařte, tím bakterie zničíte.

4. Dezinfikujte houbičky

Víte, kolik bakterií se skrývá v houbičce na nádobí? Horká voda je nezabije, protože málokdo z nás umývá nádobí ve vodě o teplotě 100 °C. Mycí houbičky tedy často měňte, nebo je dezinfikujte. Jak? Jednou týdně je nechte projít mycím cyklem v myčce nebo je vyperte v pračce. Populární babskou radou je dezinfekce houbiček v mikrovlnce. Odborníci na bakterie, ale spíše doporučují výměnu cca po týdnu používání, protože některé bakterie mohou tento způsob očisty přežít.

5. Prkénko raději do myčky

Pokud nechcete, aby se u vás doma rozšířila salmonelóza či E. coli, je dobré používat jedno kuchyňské prkénko na maso a druhé na zeleninu a všechny ostatní pokrmy. Prkénko, na němž krájíte maso, také nestačí umýt pod vodou. Je potřeba ho umýt skutečně pečlivě, ideálně v myčce.

6. Perte na vysoké teploty

Prádlo, u kterého to jde, perte na vysoké teploty a to alespoň 60 stupňů Celsia, případně na vyvářku (90 °). Jestliže máte možnost použijte sušičku na prádlo, a nakonec textil vyžehlete. Při praní dodržujte doporučené dávkování pracích prostředků.

Autor: Komerční sdělení