fbpx

6 tipů, jak dosáhnout biodiverzity na balkoně0

Zahrádkaření na balkoně může být nejen příjemnou zábavou, ale také skvělým způsobem, jak podpořit biodiverzitu v městském prostředí. I když se zdá, že malý balkon nemůže nabídnout dostatek prostoru pro rozmanitost, existuje několik jednoduchých a efektivních způsobů, jak biodiverzity docílit. V tomto článku se podíváme hned na několik užitečných tipů, které vám s tím pomohou.

Zdroj: Pixabay

Výběr vhodných rostlin

Začněte tím, že vyberete rostliny, které jsou pro biodiverzitu přínosné. Zahrňte do svého výběru domácí rostliny, květiny a bylinky, které přitahují hmyz, jako jsou motýli a včely. Vhodnou volbou je například levandule, jalovec, slunečnice, měsíček lékařský, rozmarýn a máta. Bylinky můžete navíc zapojit nejen při vaření, ale také si s jejich pomocí vyrobit přírodní svíčky, osvěžovače vzduchu i ekologické čističe. Dobrou volbou jsou také popínavé rostliny, které mohou hezky pokrýt vertikální plochy.

Dále je důležité:

Reklama

  • Dbát na různorodost – Sázejte rostliny různých velikostí, tvarů a barev, abyste přilákali co nejvíce druhů hmyzu.
  • Zahrnout do výběru jednoleté i víceleté rostliny – Na balkoně se tak budou střídat kvetoucí druhy po celý rok.
  • Upřednostnit původní druhy rostlin – Vysazujte nejlépe rostliny, které jsou přizpůsobeny místním podmínkám a mohou tak poskytnout odpovídající potravu a úkryt našemu hmyzu i drobnému ptactvu.

Zajímavé tipy k pěstování rostliny na balkonu najdete i v našich článcích:

Zdroj: Pixabay

Vertikální zahrádka

Využijte volný prostor na stěnách a zábradlích balkonu pro vertikální zahrádku. Můžete zkusit:

  • Nainstalovat květinové stojany na stěny balkonu a na zábradlí.
  • Zavěsit květináče přímo na zábradlí.
  • Vytvořit “policovou zahradu” tím, že umístíte květináče na regály nebo přihrádky.

Vertikální zahrádka poskytne rostlinám více životního prostoru a přivábí různé druhy hmyzu důležitého pro opylování. Navíc se tímto způsobem uvolní prostor na podlaze balkonu, který budete moci využít pro umístění dekorací, posezení nebo dalších rostlin.

Zapojte vodní prvek

Nabídněte zvířatům na balkoně přístup k vodě. Postavte malou ptačí fontánu nebo vytvořte pítko pro včely a motýly. Nezapomínejte také na pravidelné zalévání rostlin – pomoci vám s ní může například kapková závlaha.

Hmyzí hotel

Vytvořte na balkoně také prostor pro hmyz, a to v podobě hmyzího hotelu, který jim poskytne útočiště přes podzimní a zimní období.

Zdroj: Pixabay

Kompostování

Pokud je to možné, mějte na balkóně kompostovací nádobu. Díky ní budete moci ekologicky zpracovat zbytky potravin, které jsou bohatým zdrojem živin pro rostliny.

Používejte šetrné prostředky na ochranu rostlin

Zaměřte se na používání přírodních a ekologicky šetrných prostředků na ochranu rostlin, abyste minimalizovali možný negativní vliv na hmyz a ostatní živočichy.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.