fbpx

6 domů z 3D tiskárny z celého světa. Jak se vám líbí?1

3D tisk je už nějakou dobu vnímán coby možné řešení pro rychlou a efektivní realizaci bydlení. Po celém světě tak už najdeme stavby, které tuto myšlenku převedly do reality. Našli jsme pro vás 6 z nich, které jsou hezkou ukázkou i inspirací.

BIO-plastic micro home (DUS Architects, Nizozemsko)

Zdroj: Dezeen

K tisku domu použilo holandské architektonické studio udržitelný bioplast. Stavba má 8 metrů čtverečních a najdete ji v Amsterdamu. Pohodlně se do ní vejde postel na spaní, kterou je možné dát stranou a užít si volný prostor.

Tecla (Mario Cucinella Architects and WASP, Itálie)

Zdroj: Dezeen

Při stavbě prototypu domu se jeho architekti inspirovali lidovou architekturou a starými stavebními technikami. Díky tomu je Tecla krásnou ukázkou recyklovatelného, nízkouhlíkového a klimaticky přizpůsobitelného bydlení.

Milestone 1 (Eindhoven University of Technology, Houben & Van Mierlo, Nizozemsko)

Zdroj: Dezeen

Dům, který svým tvarem připomíná balvan, je součástí projektu Milestone. Ten chce celkem realizovat pět 3D domů, které si lidé budou moci pronajmou ke každodennímu bydlení.

Gaia (WASP, Itálie)

Gaia má rozlohu 30 metrů čtverečních, jak název napovídá – stavba byla vytištěna ze směsi místní půdy, nasekané slámy a rýžových slupek získaných z výroby rýžového odpadu.

Celý dům je snadno rozložitelný zpět na půdu. Autoři stavby z WASP také věří, že zemědělský odpad by se mohl stát hlavní zdrojem materiálu pro stavbu domů formou 3D tisku.

East 17th Street Residences (ICON, USA)

Společnost ICON se pustila do spolupráce s developerem 3Strands zaměřujícím se na výrobu domů 3D tiskem. Společně pak navrhli stavbu, která je vysoce odolná povětrnostním podmínkám.

Zdroj: Dezeen

Tisk trval 7 dnů a vzniklo hned několik variant domů se dvěma, třemi i čtyřmi ložnicemi. Stavby poté byly vybaveny klimatizací, ústředním topením a nejdete u nich i kryté verandy. Domy na bázi cementu dosud odolaly zemětřesení o síle 7,4 stupně a silným zimním bouřím, ke kterým došlo na začátku roku 2021.

Casa Covida (Emerging Objects, USA)

Tuto experimentální chatu najdete v údolí San Luis a tvoří ji tři vzájemně propojené válcové svazky.

Zdroj: Dezeen

Chata byla navržena pro dvě osoby tak, aby zde mohly žít v izolaci během pandemie koronaviru.

Zdroj: Dezeen

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.