fbpx

6 chytrých tipů pro „zelenější“ život0

Recyklujete, odebíráte zelenou energii do domácnosti, ale chtěli byste životnímu prostředí prospět i jinak? Máme pro vás 6 jednoduchých a chytrých eko tipů, které vám v tom pomohou!

Zdroj: Pixabay

Pryč s igelitovými sáčky a plastovými fóliemi

Používáme je téměř denně – na svačinu, na nákup ovoce a zeleniny, kuchyňskými fóliemi zakrýváme misky se zbytky jídla. A jakmile se jednou použijí, putují do odpadu. Čím je můžeme nahradit? Třeba znovupoužitelnými sáčky na potraviny (vyrábí je například české firmy Frusack a Saaczech). A plastové fólie jsou pak hezkou alternativou povoskované ubrousky (najdete je například v nabídce rodinné firmy Bag Me).

Zdroj: Bag Me
Zdroj: Saaczech

Zpracujete svůj papírový odpad

Pokud rádi čtete časopisy a noviny nebo rádi tvoříte, určitě se u vás doma najde spousta papírového odpadu. Zavzpomínejte na školní léta, kdy se s ním pracovalo v hodinách výtvarné výchovy a vyrobte si recyklovaný papír. Ten můžete použít třeba na nový zápisník nebo originální blahopřání. Návod na výrobu recyklovaného papíru můžete vidět např. v tomto videu:

Reklama

Balte své dárky do látek

Balením dárku do látkových obalů nejen eliminujete tvorbu odpadu, budete šetřit svou peněženku, ale můžete si tak vytvořit i hezkou tradici. Slyšeli jste už někdy o Furoshiki? Jedná se o prastarý japonský způsob balení darů do látky – bez lepidla, stuhu i izolepy. Obal si pak obdarovaný nechá a použije ho zase příště pro někoho jiného.

Zdroj: Pixabay

STOP hygienickým výrobkům na jedno použití

Odličovací tampóny, tyčinky do uší, dětské plenky, dámské hygienické potřeby. U všech těchto pomocníků se potýkáme s masivní produkci odpadu. Existují k nim ovšem alternativy, které šetří nejen životní prostředí, ale i vaši peněženku.

Každý rok jsou na skládky vyhozeny asi tři miliardy jednorázových plenek – to se dá omezit používáním pratelných látkových plen, kterých na českém trhu najdete velké množství. Odličovací tampóny můžete nahradit pratelnými z bio bavlny a plastové tyčinky do uší pak těmi z bambusu (existují i zubní kartáčky), které jsou v přírodě jednoduše odbouratelné.

A dámské hygienické potřeby? Slyšeli jste třeba o menstruačních kalhotkách Snuggs?

Zdroj: Pixabay

Zrecyklujte, darujte nebo vyměňte vaše oblečení

Dá se téměř s jistotou tvrdit, že každý z nás má ve skříni oblečení, které už není úplně na nošení nebo na něj naopak sedá prach, protože nesedí, člověk se v něm necítí a tak dále.

Oblečení, které ještě udělá parádu, popř. má na sobě ještě i visačky můžete vyměnit anebo prodat na některém z online portálů. Slyšeli jste třeba o Vinted?

Kousky, které už jsou „na odpis“ můžete buď rozstříhat a využít na úklid nebo nápaditě zrecyklovat. Pár tipů najdete v tomto videu:

Kompostujte

Abyste mohli kompostovat zbytky ze své kuchyně, nemusíte mít nutně zahradu. Hravě to zvládnete klidně i v panelákovém bytě. Pro tyhle potřeby si můžete kompostér buď koupit anebo jednoduše vyrobit. Téma domácího kompostování jsme pro vás zpracovali v článku o vermikompostéru.

Zdroj: Pixabay

Autor: Bára Kocmánková