fbpx

5 vozů, které jezdí na kuchyňský odpad0

Volkswagen Beetle Bio-Bug

Ráno nasednete do auta, vsunete klíčky do zapalování a nastartujete. Do motoru se v tu chvíli z nádrže místo benzínu začne vstřikovat olej, který jste včera po večeři slili z usmažených brambůrek. Že by sci-fi? Ne tak úplně. Představujeme vám vozy, které skutečně jezdí na kuchyňský odpad. Tady jsou!

„Množství kávy srovnatelné s 11 tisíci šálky espressa postačí tomuto vozu ujet 240 km.“

Reklama

Jak už to vypadá, na benzín z ropy asi nebudeme moci jezdit navždy. Svět se snaží hledat alternativní způsoby pohonu a díky tomu vzniká celá řada zajímavých konceptů – třeba vozy poháněné biopalivem. A někteří nadšenci jdou dokonce tak daleko, že se v rámci biopaliv snaží zužitkovat i kuchyňský odpad. Zní to skoro neuvěřitelně, ale konceptů vozů jezdících na zbytky jídla a jiný odpad z domácnosti je už celá řada. Podívejte se.

Volkswagen Beetle Bio-Bug

Tenhle na první pohled naprosto nenápadný koncept je sice neoriginální svým zevnějškem díky karosérii vozu New Beatle, o to víc ale překvapí tím, co ukrývá pod kapotou. Hádejte schválně, na co jezdí. Tak na co sázíte? Nebudeme vás déle napínat, k tomu aby vás Beetle Bio-Bug svezl, potřebuje „natankovat“ lidské výkaly, zkrátka exkrementy.

A jak to vlastně funguje? Zpočátku jede vůz na bezolovnatý benzín, ale ve chvíli, kdy motor dosáhne dostatečné teploty, přepne na „biojízdu“ a na metan, který získává, může jet rychlostí až 114 mil v hodině (183 km/hod). Abyste s ním ujeli 10 000 mil (16 093 km), potřebujete mu dodat množství exkrementů ze 70 domů. A pozor, výkon vozu není při bio provozu menší, než když jede na benzín!


Volkswagen poháněný bioplynem. Zdroj: http://www.autoevolution.com

Autor: Jana Poncarová