fbpx

Partneři sekce

5 tipů pro výběr systému pro solární ohřev vody0

Rozhodli jste se šetřit doma energii a zvažujete pořízení solárního systému pro ohřev vody? Na trhu je mnoho různých řešení, technologií, výrobců i značek. Máme pro vás 5 tipů, jak systém pro solární ohřev vody vybrat.

Solární kolektor

Při výběru solárního systému ohřevu vody můžete použít vakuový nebo atmosférický kolektor. V čem je rozdíl? Vakuové kolektory mají nižší tepelné ztráty a pracují efektivněji i při horších povětrnostních podmínkách. Jsou ale o něco dražší. Atmosférické kolektory jsou zase odolnější při námraze krycího skla, což oceníte hlavně v zimě. Zároveň jsou cenově dostupnější.

Čtěte také: Ohřev vody – fotovoltaika nebo termické kolektory?

Reklama

Regulace

Aby vám systém dobře sloužil, je nutné správně zvolit regulaci. Vyberte proto regulátor, který se vám bude snadno obsluhovat, bude uživatelsky přátelský. Vyčíst byste z něho měli, kolik energie vám solární systém za určité období dodal. Regulace by vám měla umožnit omezit případné přehřívání systému, třeba když budete v létě delší dobu mimo domov.

Solární zásobník

Klíčovou součástí solárních systémů je zásobník. Abyste ho dobře zvolili, měli byste mít představu o spotřebě teplé vody ve své domácnosti. Běžně se počítá s 50 litry vody na osobu. Vhodné je systém lehce naddimenzovat kvůli případnému zvýšení odběru vody. Pro rodiny s 2 až 4 osobami dostačuje zásobník o objemu 200 litrů.

Solární termické systémy nejspíš začne vytlačovat fotovoltaika. Termické systémy ale stále mají své výhody – nižší cenu a menší plochu kolektorů. (Foto: 123rf.com)  

Velikost kolektoru

Stejně důležitá je i velikost kolektoru. Rozhodnutí je zpravidla kompromisem mezi plochou slunečních kolektorů a náklady na pořízení. Když na střechu domu instalujete velkou plochu kolektorů, úspora bude větší, ale zařízení se může zbytečně prodražit. Proto je důležité vše zkonzultovat s energetickým poradcem. Podle odborníků by měl solární systém v rodinném domě ušetřit až 60 % nákladů na ohřev vody. Úspora vytápění by měla být kolem 20 %. O úsporách budou rozhodovat i klimatické podmínky a výkon solárního zařízení.

Cena solárního systému

Náklady na pořízení solárního systému by neměly být rozhodujícím kritériem, přesto je nutné se nad nimi zamyslet. Než se pro systém rozhodnete, nechte si zpracovat cenové nabídky, projděte si ceníky dodavatelů. Na pořízení solárního systému pro rodinné domy můžete získat dotace z programu Nová zelená úsporám ve výši 35 až 50 tisíc korun.

Kvalita komponentů

Přednost dejte osvědčeným výrobcům. Vybírejte výrobky, které jsou certifikované. Například solární kolektor musí odpovídat normě ČSN EN 12975, což by mělo být uvedeno v dokumentaci. Kvalitní kolektory poznáte i podle evropské certifikace kvality Solar Keymark. Na kolektory dávají výrobci běžnou záruku 5 let. f

Autor: Jana Poncarová