fbpx

5 nejbláznivějších zelených domů budoucnosti0

Dům jako strom

Dům jako strom

Architektonická společnost William McDonough + Partners by zase ráda postavila dům kopírující ty nejlepší vlastnosti stromů. Tento dům by ve fasádě, podobně jako list, obsahoval fotosyntetickou vrstvu. Ta by zachycovala sluneční světlo a na rozdíl od dnešních solárních panelů, které jsou často instalované jen na střeše, by tak byla výroba energie integrovaná přímo do fasády.

Dům inspirovaný stromem
Dům inspirovaný stromem. Zdroj: http://www.mcdonoughpartners.com/

Fotosyntetická vrstva by pak sloužila nejen k výrobě elektřiny či ohřevu vody, ale také by vytvářela kyslík pro atmosféru, aby se vyrovnala produkce uhlíku v jiných částech domu. „Kůru“ domu by tvořila tenká izolační fólie, která by se sama čistila a v případě poškození se dokázala sama opravit. „Kmen“ by představovaly lehké uhlíkové trubky, zatímco jako „kořeny“ by byl použit systém tepelného čerpadla – důmyslně skrytý pod zemí na zahradě.

Celý dům by dotvářela zakřivená střecha, která by také mohla posloužit jako venkovní zahrádka. Navíc by na domě byly umístěny zvláštní plochy, jež by zachytávaly vodu k dalšímu použití.

Autor: Redakce Nazeleno.cz