fbpx

Minimalismus – životní styl, který vám vnese klid do duše0

Máte problém se doma soustředit? Cítíte se ve svém interiéru někdy „zahlceni“ a při pomyšlení na úklid všech zákoutí se vám orosí čelo? Vyzkoušejte minimalismus. Životní styl, díky kterému se budete cítit lehčeji.

Zdroj: Unsplash

Co je to minimalismus

Minimalismus coby životní styl vešel ve známost teprve před pár lety. Známou osobností, která se s ním Minimalismus coby životní styl vešel ve známost teprve před pár lety. Známou osobností, která se s ním pojí, je Marie Kondo. Ta má na kontě už několik svých pořadů, kurzů a nabízí možnost se pod její taktovkou nechat certifikovat coby zkušený poradce v oblasti minimalismu. Kondo je Japonka, které přišly euroamerické interiéry příliš přeplněné, stejně jako úložné prostory, které neměly žádný řád. Její základní heslo? Nechejte si doma jen věci, které máte opravdu rádi, a zbytku se zbavte. S tímhle úhlem pohledu bychom si měli vzít do hledáčku naši skříň, knihovnu a postupně se zaměřit na celý byt.

Nakupování a minimalismus

Minimalistický přístup bychom měli zachovat i při našich nákupech. Stačí se zastavit a upřímně si říct, zda danou věc opravdu potřebuji. Nutné položky je pak důležité nakupovat úsporně, s rozvahou a ohledem na rozpočet.

Reklama

To se vztahuje samozřejmě také na jídlo, kterého se v Evropě vyhodí obrovské množství. Dle statistik ročně na každého obyvatele Evropy připadá 100 kg vyhozených potravin. Tomuto tématu jsme se například věnovali v článku o tom, jak správně skladovat jídlo, aby nám déle vydrželo čerstvé a poživatelné.

A samozřejmě je potřeba v duchu minimalistických nákupů brát ohled na udržitelnost, životnost a znovu použitelnost kupovaného zboží. Jednoduše řečeno, nejlépe uděláte, když ze svého života vyškrtnete jednorázové výrobky, pro které existuje jejich udržitelnější varianta. Kupujte tedy méně věcí, ale o to kvalitnějších, které vám déle vydrží.

Zdroj: Unsplash

Proč bydlet v duchu minimalismu

Důvodu je hned několik. Mezi ty hlavní patří úspora času a energie. Méně věci = méně času stráveného uklízením. Z psychologického hlediska zase víme, že se v čistém prostředí lépe soustředíme, jsme klidnější a neruší nás tak zvaný „vizuální hluk“.

Minimalismus v praxi

Pusťte si domů světlé barvy

Pro „odlehčení“ obytného prostoru se vydejte cestou světlých jemných barev (světlé tóny bílé, krémové nebo hnědé), bez zbytečných vzorů a křiklavosti. Světlé barvy navíc prostor opticky zvětšují. Důležité jsou také čisté, ničím nerušené linie.

Funkčnost a krása zároveň

V oblasti vybavení se primárně orientujte podle funkčnosti jednotlivých kousků. To ale neznamená, že interiér musíte zařídit jen vzhledově nezajímavými věcmi. Poohlédněte se například po nábytku, který má hezký design a zároveň disponuje úložnými prostory. Správně zvolené kousky umí vytvořit harmonický celek, v němž člověk rád tráví svůj čas. Velmi vděčné jsou v tomto směru opět jemné barvy a materiály jako dřevo, sklo nebo tvrzený plast. Osobitý vzhled můžete interiéru dodat zajímavými prvky, jako jsou lampy, židle, stolky nebo květiny.

Bez lapačů prachu

Magnetky na ledničce, sošky, vázičky a nejrůznější suvenýry z dovolené. Zní vám to povědomě? Nejste sami. Dekorace sice interiéru dodávají osobitý nádech, ale platí staré známé pravidlo, že všeho moc škodí. Drobné předměty raději uložte, prodejte nebo darujte. Do minimalistického prostoru také nezapojujte ornamenty, vzory a nejrůznější zdobení.

Zdroj: Unsplash

Tohle při přechodu na minimalismus pusťte z hlavy

Nebojte se, že toho máte moc

Každý potřebuje jiný počet jiných věcí. Každý jsme originál a pro minimalismus neexistuje žádná jednolitá šablona.

Nevyhazujte užitečné věci

Při třídění věcí se nenechejte strhnout a nevyhazujte věci které sice nepoužíváte každý den, ale jsou užitečné, například nářadí.

Úložné prostory i obrázky

Bez krabic šuplat a dalších možností pro uskladnění se doma určitě neobejdete. Stejně tak si nemusíte odpírat obrázky na stěnách.

Inspirujte se, ale s mírou

Na Instagramu i Pinterestu najdete spoustu krásně vypadajících minimalistických interiérů. Všichni ale víme, že skutečnost je někdy jiná. Proto se nenechejte rozhodit tím, že má někdo perfektně prostorově čistý obývá s jednou dekorační vázičkou na konferenčním stolku. Aplikujte ve svém životě minimalismus podle uvážení a tak, aby vám byl tento styl příjemný.

Pracujte s tím, co máte

Váš nábytek třeba nemusí barevností odpovídat minimalistickým rámcům, rozhodně to ale neznamená, že se máte starých věcí ihned zbavit a koupit si takové, které budou „splňovat požadavky“. Využijte nejdříve věci, které máte k dispozici, a až potom se případně poohlédněte po nových.

Autor: Bára Kocmánková