fbpx

48 % lidí nezná pojem pasivní dům. O víkendu se do stovky z nich můžou zdarma podívat0

Investice do bydlení je pro většinu lidí největší v životě, přesto se o ní spousta investorů rozhoduje na základě neúplných, zkreslených nebo protichůdných informací. Vyplývá to z výzkumu Centra pasivního domu. Podle něj 48 % dotazovaných netuší, co je to pasivní dům, jeden ze základních modelů energeticky úsporného bydlení.

Nedostatečnou informovanost snad pomohou napravit mezinárodní Dny pasivních domů. 13. až 15. listopadu bude po celé České republice otevřena bezmála stovka objektů, které se pyšní minimálními náklady na vytápění, promyšleným designem a zdravým vnitřním prostředím.

„Principy pasivního domu jsou v Česku známé už přes deset let, a přesto je pořád mnozí lidé neznají anebo věří tisíckrát vyvráceným mýtům,“ komentuje výsledek průzkumu Jan Bárta, ředitel odborné organizace Centrum pasivního domu (CPD). Právě proto pořádá akce jako Dny pasivních domů, v rámci nichž mohou zájemci nahlédnout do desítek rodinných i bytových domů, škol a letos i pasivního domu pro seniory a pobavit se s jejich majiteli. „Přímá zkušenost a možnost zeptat se na cokoli pomáhají rozptýlit obavy nejefektivněji,“ doplnil se Jan Bárta.

Reklama

O pasivní domy je zájem, lidé je však stále moc neznají

Z výzkumu, který si nechalo CPD zpracovat u agentury SC&C, vyplývá, že lidé mají zájem o vlastnosti, kterými se pasivní domy chlubí. „Investoři deklarují touhu po kvalitním, zdravém i úsporném bydlení. Jenže omezené finanční možnosti a nutnost řešit nové bydlení rychle je často vedou ke kompromisům a k individuálním řešením,“ komentuje výsledky výzkumu Jana Hamanová, ředitelka výzkumu SC&C.

Pasivní domy vůbec nemusí být nehezké a plné podivných technologií. Většinou jde o dobře zateplený dům a jedinou nutnou technologií je aktivní větrací systém s rekuperací tepla. Foto Novatop

Pasivní dům je přitom dům, opírající se o kvalitní a úspornou obálku, která omezí účet na vytápění na několik tisíc korun ročně. Oproti neodborně zatepleným stavbám se navíc přímo v návrhu počítá se systémem řízeného větrání, které uživatelům zajišťuje vždy čerstvý vzduch.

Stejné základní principy ale neznamenají jednotvárnost a strohost. To má letos v rámci Dnů pasivních domů dokumentovat 87 otevřených domů po celé České republice. Mezi objekty, které bude možné navštívit, jsou i pasivní dům pro seniory v Modřicích u Brna nebo pasivní základní umělecká škola v Holicích na Pardubicku, která získala speciální ocenění na soutěži Stavba roku.

Pasivní domy se od 13. do 15. listopadu neotevřou jen v Česku. Návštěvníci přivítají majitelé domů nejen v Německu, odkud koncept vzešel, ale také v Rakousku, Belgii, Velké Británii nebo dokonce v Číně, Jižní Koreji či Indonésii.

Bližší informace o otevřených pasivních domech a doprovodném programu celé akce najdete na www.pasivnidomy.cz/dpd.

Autor: Redakce Nazeleno.cz