Prohlédněte si toto nádherné útočiště skryté uprostřed přírody ve státu Maine. Prvky původní stavby citlivě rekonstruovalo newyorské studio SPAN Architecture, přičemž se úpravy netýkaly jen samotného domu, ale také zahrady a čajovny inspirované čínskou architekturou.

Stavba nese název Astor Residence a nachází se na drsném pobřeží Maine s výhledem na vody zálivu Western Bay. Nemovitost kdysi patřila americké prominentce Brooke Astor, která se už od dětství velmi zajímala o čínskou architekturu. Současní majitelé z Manhattanu se rozhodli původní stavbu obnovit a postavit také novou část domu rozšířenou o hostinskou část.
Architekti SPAN Architecture nejdříve vytvořili menší obytnou část, na které si otestovali určité nápady a návrhy, které posléze aplikovali na hlavní sídlo. V rámci prací architektonického studia byl zrekonstruovaný také původní čínský pavilon. „Meandrující zahrada a původní stavby od architekte Roberta Pattersona byly pečlivě restaurovány a modernizovány. Zvlášť pečlivě se přistupovalo k části zvané Pool Pavilion a k čajovně,“ říká zástupce SPAN Architecture. V nejnižší úrovni hlavní rezidence se nachází pět ložnic. Tato část je částečně zapuštěná do krajiny a na jedné straně se otevírá do volného exteriéru. Zároveň je základem pro horní patra, ve kterých se nachází společenské prostory a ložnice majitelů. „Když procházíte tímto domem, můžete si všimnout, že plynule procházíte i meandry okolní krajiny. Užíváte si měnících se výhledů, objevujete nová místa i prostor,“ doplňuje zástupce SPAN Architecture. I nová přístavba má střechy s šikmými liniemi. Paleta použitých materiálů vychází z lokálních zdrojů a výzkumu původního architekta čajovny a pavilonu. V celém interiéru je tak použitý místní cedr, jedle douglaska a kámen ze stejného lomu, jaký byl využit u původní stavby. Hlavní ložnice, tedy ložnice majitelů, se nachází v nejvyšším patře domu. Díky skleněným stěnám v plné výšce je možné se úplně ponořit do svěží přírody. Se dřevem se také bohatě pracuje v koupelnách. Dřevo krásně ožívá ve hře světla s stínu díky slunečnímu svitu. Interiér vkusně doplňuje eklektický výběr jednotlivých kusů nábytku. „Okouzlujícím aspektem tohoto interiéru je fakt, že staré a nové kousky spolu nádherně koexistují. Starožitný a vintage dekor kontrastuje d jinými, modernějšími sochařskými prvky,“ říká zástupce SPAN Archutecture. Bohatě umístěné skleněné plochy umožňují přímý pohled do okolní přírody. V interiéru nové obytné části dominují bílé prvky. Také hostinské ložnice se nesou v tomto duchu.
Zdroj: Dezeen, Foto: Rob Karosis
Reklama