fbpx

Svetr z vlny, která vyrostla v bioreaktoru0

Svetr, který je dílem společností Goldwin a Spiber vypadá, jako kdyby byl vyrobený z klasické ovčí vlny. Ale nenechte se mýlit. Část příze, ze které je upletený, totiž vznikla v bioreaktoru.

Zdroj foto: Pixabay

Tento nový materiál nese název Brewed Protein a je navržený tak, aby vypadal jako běžná, dosud známá vlna. Oproti ní má ale nižší ekologickou stopu.

Vývoj nového druhu vlny začal více než před deseti lety, kdy společnost Spiber začala pracovat na biotechnologické verzi pavoučího hedvábí.  V rámci procesu pracují výzkumníci s geny zodpovědnými u pavouků a ovcí za vznik látky používané pro výrobu našich oděvů. Ty pak přenášejí na jednobuněčné bakterie, které mohou v lázní ze živin a materiálů produkovat stejné sloučeniny, které vznikají u mnohobuněčných živočichů. Po dokončení kultivace se mikroby oddělí od proteinu, ten se vysuší a transformuje na vlákno. Poté se příze jednoduše zpracuje a obarví.

Reklama

Nového materiálu existuje prozatím velmi málo. Proto byl například u uvedeného svetru zkombinován se 70 % klasické ovčí vlny. Aktuálně ale společnost Spiber staví v Thajsku novou velkou továrnu, která by měla umožnit zvýšit produkci Brewed Proteinu a tím pádem i cenovou dostupnost jednotlivých výrobků. Bunda z limitované edice například stála v přepočtu cca 20 tisíc korun.

Výrobci také předpokládají, že Brewed Protein začne nahrazovat syntetické materiály jakým je například polyester. Zároveň je také ekologičtější variantou oproti klasické bavlně, která pro své zpracování potřebuje velké množství vody, i klasické vlně. První testy navíc ukazují, že tento nový materiál může být také biologicky odbouratelný a při své výrobě se vyhýbá využívání fosilních paliv.

Autor: Bára Kocmánková