fbpx

4+1 nejdůležitějších aspektů při výběru střešních oken0

Je před vámi rekonstrukce podkroví? Pravděpodobně se nevyhnete ani výměně střešních oken. Jejich výběr nepodceňte. Významnou měrou totiž ovlivní, jak se v novém domově budete cítit.

Střešní okno do podkroví přivádí světlo i čerstvý vzduch a zajišťuje příjemný výhled do okolí. Jak poznáte, že jste vybrali správně? Ta pravá střešní okna se vám budou snadno otevírat, nadchnou vás svými tepelně izolačními vlastnostmi a budete mít možnost je doplnit efektivními stínícími doplňky.

Velikost oken

Aby podkroví nepůsobilo stísněným dojmem, je klíčové do místnosti dostat to správné množství denního světla. Plocha zasklení pokoje by měla odpovídat alespoň 10 % podlahové plochy. Pokud si nejste jistí, kvalitní dodavatel by vám měl být schopný poradit. Společnost Roto vedle konzultace nabízí také simulaci denního světla, která při výpočtu ideálního počtu střešních oken kalkuluje se sklonem střechy, typem pokoje a jeho orientací na světové strany.

Způsob otevírání

Způsob vyklápění okenního křídla velkou měrou ovlivní celkový dojem, jaký ze střešních oken budete mít. U vyšších nadezdívek můžete zvolit nejklasičtější kyvné střešní okno. Pokud by však okno bylo umístěné příliš nízko, křídlo kyvného okna by zasahovalo do interiéru. U nižší nadezdívky vám proto bude lépe vyhovovat výsuvně kyvné střešní okno.

Typ zasklení

Při výběru střešních oken se nevyhnete ani rozhodnutí, zda je nechat zasklít izolačním dvojsklem či trojsklem. V minulosti za standard platila první zmíněná možnost, dnes stále větší počet domácností volí trojsklo. Důvodem je zejména vyšší energetická úspornost i lepší odolnost vůči pronikání hluku. Nicméně u starších budov zařazených do tříd energetické náročnosti D až G nebo u menších oken lze použít jen levnější dvojskla.

Materiál rámu

Oblíbenou klasiku představují střešní okna ze dřeva, v posledních letech je ale z výsluní vytlačují ta v plastovém provedení. Při výběru materiálu rámu se zaměřte především na to, v jaké místnosti budou střešní okna umístěná. V koupelně a kuchyni musíte počítat se zvýšenou vlhkostí, které lépe odolává plast. Do ostatních pokojů můžete zvolit i dřevo.

Stínící doplňky

Abyste potenciál nového střešního okna využili skutečně na maximum, myslete také na stínící techniku. Lamelovou roletu pro střešní okna oceníte v průběhu celého roku. V létě zabrání přehřívání budovy, v zimě zase únikům tepla.

Autor: Komerční sdělení