fbpx

4 tipy, jak se doma starat o klimatizaci0

Využíváte domácí klimatizaci kromě chlazení či vytápění také k filtraci vzduchu? Pak byste neměli zapomínat na její pravidelnou údržbu, která záleží na četnosti používání. Pokud máte klimatizaci pouze k ochlazení domu či bytu během léta, stačí ji vyčistit na jaře a podzim. Jestli ji využíváte celoročně, měli byste omývat její prachové filtry každý měsíc. Klimatizace se zanesenými filtry od prachu i zvířecích chlupů totiž nepracuje 100% a může být spouštěčem alergií. Navíc „sežere“ více energie a nečistoty ji můžou dokonce poškodit.

Pravidelné čistění vnitřní jednotky

Mezi základní péči o klimatizace do domu patří pravidelná kontrola filtrů. Jak drahé, tak i levné klimatizační jednotky mívají několikastupňové filtry, alespoň předfiltraci a hlavní filtraci.

Nejprve vypojte spotřebič ze sítě, sejměte plastový kryt (předfiltraci) a vyndejte vnitřní prachové či vzduchové filtry, na které můžete v první fázi použít smetáček nebo ruční vysavač. Potom je opláchněte teplou mýdlovou vodou. Filtry rozhodně nedávejte do myčky ani na ně nepoužívejte agresivní čisticí prostředky. Než vrátíte filtry do klimatizace, nechte je úplně vyschnout. Dvakrát ročně je vhodné použít i speciální přípravky k dezinfekci klimatizací, které účinně zničí bakterie, viry i plísně.

Výměna dodatečných filtrů

Kromě základní filtrace mívají současné klimatizace další speciální filtry, které se buď dají vyčistit, nebo je potřeba je nahradit za nové. Je to podobné jako např. u digestoře – uhlíkový filtr se doporučuje měnit dvakrát ročně. Pokud vaše klimatizace obsahují další filtry určené k omezení alergií nebo likvidaci pachů či organických těkavých látek (uvolňujících se z podlah a nábytku), nezapomínejte ani na jejich čištění a pravidelnou výměnu.

Údržba venkovní jednotky

Vnější část klimatizace takovou péči nepotřebuje. Dvakrát ročně ji stačí otřít a kondenzátor (větrák) opatrně omést měkkým smetáčkem nebo použít vysavač s nástavcem. Určitě je dobré vnější část klimatizace pravidelně kontrolovat alespoň pohledem. Když si všimnete, že jednotka hůř těsní, více hlučí atd., raději se obraťte na specializovanou servisní firmu.

Servis od odborníků

Při častém využití si jednou za rok až dva objednejte specializovanou firmu, která zkontroluje obě jednotky včetně rozvodu chladiva a celou klimatizaci profesionálně a hloubkově vyčistí. Díky odbornému servisu budete mít nejen perfektně čistou klimatizaci, ale i jistotu, že plní svou funkci na maximum. Navíc tím předejdete zbytečným nákladům na opravy.

Autor: Komerční sdělení