fbpx

3 způsoby jak vám veganství může zlepšit život0

Dovedete si představit život bez masa nebo dokonce bez jakýchkoliv živočišných výrobků? Nemusí to být tak složité, jak si nejspíš myslíte. Už dávno neplatí, že by veganství bylo nějak složité či drahé a už vůbec ne škodlivé.

Ve skutečnosti se v současné době stává jednou z nejoblíbenějších diet po celém světě, a to dokonce ve sférách vrcholových sportovců a kulturistů.

Navzdory řadě mýtů vám veganství přinést plno zajímavých benefitů, a to hned v několika různých ohledech. Které to jsou?

1.   Budete podstatně zdravější

Přestože veganství není automatickou jízdenkou do světa věčného zdraví a mládí, může vám razantně prodloužit život.

Nespočet vědeckých studií potvrdil, že lidé, kteří se stravují rostlinně, mají podstatně nižší riziko onemocněním cukrovkou, srdečními chorobami a dalšími zdravotními problémy, které patří mezi nejčastější příčiny úmrtí jak u nás, tak i ve světě.

Výzkumy také prokázaly, že veganská strava zmírňuje příznaky artritidy a při správné volbě potravin je dokonalou prevencí vůči obezitě.

Určitě vás nepřekvapí, když vám řekneme, že konzumace ovoce a zeleniny vašemu organismu nesmírně prospívá. Kdybyste náhodou zapomněli na to, co vám před lety říkali vaši rodiče, tak jen připomínáme, že právě z těchto zdrojů získáváme cenné vitamíny a minerály.

Zelenina a ovoce je mimo to bohatá na vlákninu, která je nezbytná pro správné trávení a vylučování odpadních látek z těla, a to jak nejrůznějších toxinů, tak i přebytečných hormonů, a tak jejich hladiny pomáhá udržovat v rovnováze.

2.   Zmenšíte svoji ekologickou stopu

Zemědělství je jedním z největších producentů skleníkových plynů, jejichž vysoká koncentrace pak vede ke oteplování planety, a tak i tání ledovců, vymírání živočišných druhů a dalším globálním problémům. Nicméně většina zemědělské půdy, a tak i vody a energie se využije k chovu hospodářských zvířat a pěstování surovin, které slouží k jejich krmení.

Každý kilogram hovězího má tím pádem na svědomí průměrně 27 kg CO2, což je například v porovnání s čočkou, kdy jeden kilogram vyjde jen na 0,9 kg CO2, neuvěřitelný rozdíl. Podle jedné Oxfordské studie by globální přechod na veganství mohl zemědělskou produkci těchto plynů snížit až o 70 %, a tak změnu klimatu kompletně zvrátit, což je dostatečně silný důvod k tomu, abyste si místo hovězího steaku raději dali fazolový burger nebo bagetu s hummusem.

3.   Výrazně ušetříte

Když dorazíte do supermarketu a vidíte veganské alternativy sýrů nebo uzenin, tak se nejspíš při pohledu na ceny docela zhrozíte. Pravdou však je, že veganství vůbec nemusí být drahé a naopak vám může pomoci ušetřit.

Když se podíváte na různé veganské recepty, zjistíte, že se v nich obvykle objevují pouze základní suroviny jako obilniny, ovoce a zelenina nebo luštěniny, které obvykle bývají těmi nejlevnějšími položkami na nákupním seznamu. Když se tedy budete držet takových potravin, určitě se všimnete podstatné úspory ve vašem rodinném rozpočtu.

Autor: Komerční sdělení