fbpx

3 tipy na neobvyklou zeleninu do zahrady. Zkusíte ji?0

Na záhonech pěstujete mrkev, dýně, petržel i cukety. Nudíte se při tom? Vyzkoušejte netradiční zeleninu, která oživí zahradu a přinese změnu i do vaší kuchyně. Vybrali jsme pro vás 3 tipy, které stojí za to.

Topinambury

Někteří říkají, že se podobají slunečnici. Politicky nekorektně se jim přezdívá židovské brambory. A zahradníci je doporučují tam, kde se nedaří běžným bramborům. Topinambury vyrostou až do dvoumetrové výšky, jsou odolné proti mrazu i suchu. Na rozdíl od klasických brambor jsou ale náročnější na vláhu.

Aby se vám topinambury urodily, pěstujte je v dobře živené půdě, nejlépe obohacené o chlévský hnůj. Vhodný je kravský i koňský. Na rozdíl od běžných brambor, které můžete vysazovat ještě koncem května, se hlízy topinambur vkládají do půdy už časně zjara.

Reklama

Topinambur

Topinambur je poměrně dekorativní rostlina, kterou můžete pěstovat jako trvalku. Nadzemní část jde využít jako krmivo, podzemní hlízy pak můžete sníst sami. Nenechte topinambur zplanět a rozšířit mimo zahradu, jde o invazivní druh. Foto Wikipedia.org  

Řádky by měly být asi deset centimetrů hluboké. Topinambury sázejte do sponu 35 x 50 cm. Pokud nemáte dostatek sadbových hlíz, můžete je pokrájet na menší kusy, vždy ale tak, aby na každém zůstalo alespoň jedno očko. Topinambury sklízejte od října až do pozdního podzimu.

Topinambury můžete na zahradě využít i pro stínění nebo jako živý plot. Vysazují se potom do zdvojených řádků.

Vodnice

Ve starých kuchařkách najdete recepty na polévky i saláty z vodnice. Tato rostlina se používala i jako alternativa brambor a hojně se pěstovala za války, protože z ní bylo možné připravit mouku. Vodnice, jak už název napovídá, obsahuje hodně vody, minimum kalorií a přehršel vlákniny. Doporučovaná je proto při dietách.

brukev řepák

Brukev řepák neboli vodnice. Z rostliny můžete zužitkovat listy i bulvy. Foto Wikipedia.org

Pěstování vodnice je nenáročné. Roste rychle a dává dobrou sklizeň. Vysévat ji můžete i jako meziplodinu. Vodnici se bude dařit v lehkých hlinitopísčitých půdách. Potřebuje dostatek slunce. Vodnice vyroste také ve větších nádobách, například na balkoně. Semínka vysévejte od jara do pozdního léta zhruba 1 cm hluboko, mezi řádkami nechte 40 cm místa. Příliš hustý výsev vyjednoťte, aby mezi rostlinami zůstalo alespoň 15 cm.

Listová zelenina Mizuna

Pokud jste si oblíbili listovou zeleninu a už vás nebaví rukola, vyzkoušejte orientální Mizunu. Vyroste vám na záhonech, v truhlíkách za oknem i na balkoně. Mizunu můžete vysévat na jaře i v průběhu léta, pro pozdní sklizeň ještě v červenci. Stejně jako jiná listová zelenina by měla Mizuna růst rychle, aby listy byly jemné. Potřebuje dostatek závlahy.

Mizuna je bujně rostoucí nenáročná zelenina. Foto Restoration Seeds

Hlavně na záhonech můžou listovou zeleninu napadat škůdci, především dřepčíci, proto Mizunu chraňte bílou netkanou textilií a dobře ji zalévejte. Dřepčíci totiž nesnáší vlhko, půda by ideálně neměla vůbec vyschnout. Mizunu použijte do salátů.

Autor: Jana Poncarová