fbpx

3 jarní práce, díky kterým budete mít na zahradě anglický trávník0

Sice už neplatí, že váš trávník je v zimě nutně schovaný pod sněhovou peřinou, ale i tak je pro něj zima obdobím nečinné vegetace. Ještě než začne zase závratnou rychlostí růst, bude potřebovat vaši pozornost a péči v blížícím se jarním období. Jen tak bude v té nejlepší kondici.

Práce šlechtí, ale musí být bezpečná

Teplejší dny vás dříve či později vyženou na zahradu. Ještě než začnete chystat váš trávník, připravte na práci sebe. Právě teď je ten pravý čas pořídit si šikovné ochranné pracovní pomůcky, které vám budou věrně sloužit celou sezónu. Kromě pracovního oblečení se totiž při péči o váš trávník neobejdete bez pracovních brýlí a na místě je také ochrana sluchu. Klasické špunty do uší vám poslouží, ale mušlový chránič přes celé uši má dozajista delší životnost a také vám zajistí lepší ochranu.

U čeho začít?

Pokud jste se na zimu pečlivě připravili, tak by se vám měl trávník na jaře odměnit. Na zimu by měl být posečený a důležité je také shrabané listí. To by díky vysoké vlhkosti mohlo začít vyhnívat a vy byste sklidili nepěkné hnědé skvrny a plísně.

Právě teď je ten pravý čas pořídit si šikovné ochranné pracovní pomůcky, které vám budou věrně sloužit celou sezónu.

A konečně s jarem přichází doba, kdy je třeba se věnovat jarní regenerační práci, která se skládá z vertikutace, kypření a hnojení. Jak zvládnout tyto činnosti bez velké námahy a bez chemikálií?

Slyším trávu růst

V první fázi je potřeba trávník dobře provzdušnit. Takzvaná vertikutace spočívá v prohrabávání a prosekávání vašeho travního porostu. Neměli byste ji opomenout, protože zbytky rostlin a mechu mohou na povrchu vytvořit nepropustnou vrstvu, které pak zabraňuje dostatečnému přístupu vody a živin do půdní vrstvy. Trávník je tak mnohem náchylnější na plísně a snižuje se také kvalita samotné trávy a její životnost. Na proces odstranění této vrstvy můžete použít buď přímo vertikutátor, nebo jej nahraďte hráběmi, a to klasickými železnými nebo přímo vertikutačními. Pokud vám po pročištění trávy vzniknou holá místa, zaplňte je kompostovou zeminou a v případě nutnosti vysejte nová semena.

I tráva potřebuje výživu

I váš trávník potřebuje po zimě doplnit živiny, proto mu dopřejte kvalitní hnojivo. Mezi nejprospěšnější patří ta přírodní, jako je třeba močovina. Dejte ale pozor na správné dávkování, abyste trávník nespálili. Oblíbeným hnojivem je také kompost či ekologická hnojiva z mořských řas.

Nejpřirozenějším způsobem hnojení je takzvané mulčování, které oceníte v době, kdy tráva roste a roste. Speciální sekačky posekanou trávu rozdrtí a rovnou jí rovnoměrně posypávají trávník. Tato drť se rychle rozloží a působí pak jako to nejpřirozenější hnojivo.

Zdroj fotografií: Brudra.cz

Autor: Komerční sdělení