fbpx

3 chyby při větrání. Děláte je taky?0

Máte pocit, že na větrání se nedá nic zkazit? Bohužel, opak je pravdou, a tak většina českých domácností stále větrá pomocí ventilačky. Přečtěte si článek a zjistěte, jak a proč správně větrat.

Přitom správné větrání je tak snadné. Stačí každý den 3–4× na několik minut úplně otevřít okna v místnosti a nechat čerstvý vzduchy, aby nahradil ten vydýchaný. K výměně vzduchu stačí v chladnějších měsících 5 až 10 minut. V parném létě 25 až 30 minut. Na větrání se ale často zapomíná, nebo se provádí nedostatečně a poté se v domě drží nepříjemná vlhkost. Ta má však následky nejen na majetek, ale především na zdraví.

Zdravotní následky vlhkého vzduchu

Vlhký vzduch v prostředí, ve kterém trávíte velkou část dne, se dříve či později projeví na vašem zdravotním stavu. V nevětraném prostoru se špatně soustředí i ostřílenému jogínovi. Dalšími dopady dlouhodobě špatného vzduchu mohou být problémy se spánkem a pocit celkové malátnosti. V místnosti s příliš vysokou vlhkostí vzduchu se daří plísním, které způsobují nebo zhoršují alergie a astma. Domov by měl být místem bezpečí a pohody. A někdy stačí pouze častěji větrat.

Vlhký vzduch vás připraví i o peníze

Pokud v jednotlivých místnostech vašeho bytu či domu bude dlouhodobě držet vlhkost, brzy se tento stav odrazí i na stavu vašeho majetku. Plíseň zničí nejen čerstvou výmalbu v pokoji. Podlehne jí i nábytek, koberce, oblečení ve skříních nebo obrazy. Vlhkost postupně ničí stavební materiál, a tak logicky klesá i celková hodnota nemovitosti.

3 největší chyby při větrání

1. Máte po celý den otevřenou ventilačku

Při takovém větrání vám především v zimních měsících jen utíká drahocenné teplo. Čerstvý vzduch se ale do místnosti ani nedostane. V zimních měsících oceníte také řízené větrání a tzv. rekuperaci.

2. Větráte stejně i s novými plastovými okny

Mezi hlavní výhody plastových oken patří vysoká izolace. Proto pokud jste byli zvyklí větrat třikrát denně, po výměně oken dávejte pozor, aby se ta nová nerosila, a větrání nepodceňujte.

3. Větráte bez ohledu na počasí

Zvuk deště sice vyvolává klidnou a příjemnou atmosféru, ale otevřené okno ve vlhké místnosti tím pádem získá pár dalších procent vlhka ve vzduchu navíc. Aktuální stav v místnosti vám prozradí vlhkoměr.

Více o tom, jak zabránit vlhkosti v případech, kdy základní opatření nestačí, najdete v článku Nadměrná vlhkost v bytě a jak s ní skoncovat – nejen větráním.

Autor: Komerční sdělení