Chystáte se budovat rozvody vody a rádi byste zjistili, které potrubí použít? Záleží samozřejmě na tom, kam se potrubí chystáte instalovat. Co všechno vydrží PPR trubky a kde se naopak používají měděné trubky? Zjistěte více a připravte se na stavbu či rekonstrukci.

PPR trubky
PPR trubky a k nim patřící PPR tvarovky se nejvíce využívají pro rozvody vody v obytných domech, kancelářích i například v kulturních střediscích. Můžete je ale vidět také v oblasti zemědělství i průmyslu. Zvládnou rozvést teplou i studenou vodu a mají životnost až 50 let. Zároveň je lze využít jak domů, kde se používá voda a topí se dnes a denně, ale také na chalupu, kde v nich proudí voda jednou za čas.
Pokud je však máte na chalupě, nesmíte zapomenout před zimou zavřít vodu a trubky ideálně vypustit, aby v nich nezůstala voda, nebo řádně zaizolovat. Pokud by potrubí zůstalo plné vody a nechráněné před mrazem, mohla by je zmrzlá voda poškodit.
Tip: pokud potřebujete trubku uchytit či připevnit, poslouží vám objímka na trubku. Stejné typy objímek můžete použít i například na fixaci hadice.
CU potrubí
CU potrubí a měděné tvarovky mají ještě delší trvanlivost – u měděných trubek je 50 let použitelnosti pouhé minimum. Měděné trubky a tvarovky jsou určeny nejen pro rozvody vody, ale také zvládnou rozvody zemního plynu a propan-butanu. Jedná se o skutečně univerzální materiál, který můžete použít dále třeba k rozvodu chladící kapaliny do chladících zařízení.
Pokud se je ale rozhodnete instalovat pro účely rozvodů teplé a studené vody, musíte nejprve zvážit, kde to bude – zda v domácnosti či na chalupě. Instalace CU potrubí v domácnosti, kde se voda neustále používá, a tudíž v trubkách voda neustále proudí, je zcela v pořádku a bez rizika. Pokud byste ale chtěli měděné trubky instalovat na místě, kam jezdíte jednou za čas, dejte pozor. Stojí-li voda v měděných trubkách dlouhou dobu (aniž by proudila), mohou do ní proniknout drobné částice mědi a kontaminovat ji.