I malém bytě nebo domě můžete pohodlně bydlet, aniž byste se cítili příliš omezeni nedostatkem prostoru. Čím menší ale interiér máte, tím lépe musí být jeho návrh promyšlený. Podívejte se na naše tipy, jak si interiér malého bytu nebo domu opticky zvětšit a upravit tak, aby jeho užívání bylo co nejpohodlnější.

Podlaha v celém bytě ve stejném designu
Pokud váš byt není zrovna rozlehlý, vzhledového zvětšení obytné plochy dosáhnete použitím jednolité podlahy. A to v celém bytě. Díky široké nabídce dnes můžete bez problémů vybrat stejnou podlahu – například vinylovou – do obývacího pokoje a současně třeba do koupelny, předsíně nebo toalety, kde se dá očekávat zvýšené namáhání a vlhkost.

Ubrat dveřní křídla
Pokud byt zařizujete opravdu celý znovu, je dobré vynechat některé nepotřebné dveře, jejichž křídla zabírají dost místa. Například mezi jídelnou a kuchyní, nebo z kuchyně do chodby leckdy ani dveře nepotřebujeme. Samozřejmě ponecháme dveře do ložnice a koupelny. Pokud jsou dveře nutné, můžete je nahradit dveřmi posuvnými, které jsou prostorově úspornější.
ReklamaJednolité povrchy
Snažte se o to, aby design interiéru byl spíše jednoduchý, aby jednotlivé stěny nebyly opticky roztříštěné do malých ploch. Pokud stěny působí celistvě, prostor se zdá větší a vzdušnější. Můžete stejný materiál použít třeba na obklad stěny a skříň, nebo příčka může mít stejnou stěrku jako dveře. Docílíte tak větších jednoduchých ploch.
Dveře bez falce
Moderní design dveří v takzvaném bezfalcovém stylu prostor nezatěžuje a opět přispěje k jeho pomyslnému zvětšení. Toto minimalistické provedení dveří opticky dobře splývá s okolní stěnou, a vytváří tak velké celistvé povrchy. No a to v malém bytě potřebujeme.

Nábytek využívající prostor až po strop
Skříně a další nábytek si nechte udělat na míru. Možná je to dražší, než obvyklý nákup v některém z nábytkářských řetězců, ale s na míru vyrobeným nábytkem mnohem lépe využijete co nejvíc z dostupného prostoru. A opět, interiér nebude tak roztříštěný a bude ve výsledku působit rozlehleji. Pokud si s tím nevíte rady, dobrý bytový architekt vám samozřejmě dokáže promyšlený nábytek na míru navrhnout.
Větší světlá výška
Pokud můžete, nesnižujte strop dodatečnými sádrokartonovými obklady. Řemeslníci mají toto řešení rádi, protože se tak dají snadno skrýt rozvody elektřiny a strop se dá sádrokartonem dobře vyrovnat. Proč si ale v malém bytě strop zbytečně snižovat? Každý centimetr – a to i směrem nahoru – je pro nafouknutí bytu dobrý.
Světlý strop
A když už jsme u stropu, v malém bytě zapomeňte na tmavé barvy. Pro zvětšení prostoru volte světlý strop, který je vzdušný a celý interiér odlehčuje. S návrhem bytového designu obvykle souvisí i návrh osvětlení, kde designer může pracovat s nepřímým osvětlením stropu, které ho více pocitově oddálí a prostor místnosti se zvětší. U tmavého stropu bychom naopak dosáhli jeho optického snížení.
Světlé, spíše neutrální barvy
Pro optické zvětšení prostoru zařizujte malý byt spíše světlým, nebo barevně neutrálním nábytkem. Zvláště u nábytku, který zabírá větší plochy, je nutné toto pravidlo dodržet. Tmavší, či výraznější barvy použijte pouze na doplňcích.
Pohrajte si s lesky a zrcadly
S optickým zvětšením interiéru pomohou také lesklé materiály, které díky odráženému obrazu prostor jakoby protahují. Nejlépe takto fungují samozřejmě zrcadla. Využijte se třeba v malé koupelně nebo na chodbě na chodbě. Jejich prostor bude působením zrcadla vypadat hned dvakrát větší.
Dostatek světla
Světlé prostory působí větší, naopak v tmavých „špeluňkách“ se obvykle cítíme stísněně. Rozjasněte proto interiér dostatkem světel. Možností je spousta. Využít můžete i LED pásky umístěné v lištách, nebo třeba efektní lampičky na poličkách a oknech. Dnes jsou LED pásky snadno dostupné a úsporné. Hezky se dají použít pro nasvětlení prostoru soklů skříněk.