fbpx

10 tipů a triků pro úklid bez chemie0

S běžnou nečistotou se potkáme v každém bytě – především v kuchyni a koupelně. Pokud se vodního kamene, mastnoty a dalších nečistot chcete zbavit bez chemických přípravků, vyzkoušejte našich 10 eko tipů!

Zdroj: Pixabay

1. Vodní baterie

Vodní kámen za sprchy nebo vodní baterie odstraníte s pomocí octu. Vezměte ručník, žínku nebo kus starší látky. Namočte ji do octa, obmotejte danou oblast a nechejte hodinu působit. Sprcha i baterie budou zářit novotou!

2. Stěny sprchového koutu

Skvrny od vodního kamene na stěnách sprchového koutu odstraníte s pomocí citrónu a hrubozrnné soli. Citrón rozkrojte, posypejte solí a pusťte se do čištění. Kyselina citrónová rozpustí vodní kámen a sůl ho zase pomůže seškrábat.

Reklama

Zdroj: Pixabay

3. Čistidlo na toaletu

Čistidlo na toaletu si můžete vyrobit díky tvořítku na led a pár základních ingrediencí. Smíchejte hrnek jedlé sody s ¼ hrnku šťávy z citrónu. Směs dejte do formy a je hotovo. Nánosy vodního kamene z toalety pak můžete snadno odstranit pemzou, která se hodí i na čištění grilů nebo špinavé kuchyňské trouby.

Zdroj: Pixabay

4. Připečené pánve

Rozdrcené vaječné skořápky jsou skvělé pro vyčištění připečené pánve, formy na pečení nebo sklenice, ve které nám zůstaly na dně usazené nečistoty. Do nádobí, které potřebuje vyčistit, nasypejte skořápky, zalijte je teplou vodou a začněte čistit houbičkou. Pokud potřebujete vyčistit sklenice – nasypejte do nich rozdrcené skořápky, opět zalijte teplou vodou a začněte pořádně protřepávat. Jakmile jsou hrubé nečistoty pryč, sklenici jednoduše umyjete.

Zdroj: Pixabay

5. Mikrovlnná trouba

Zanesenou mikrovlnnou troubu snadno vyčistíte směsí vody, octa a citrónu. Naplňte misku vodou, přidejte do ní trochu octa a citrónové plátky. Misku pak dejte do mikrovlnky, kterou necháte běžet jednu minutu a dalších pět minut ji nechejte ještě zavřenou. Všechny nečistoty pak snadno setřete houbičkou.

6. Mastná digestoř

Usazené lepkavé mastnoty, například na digestoři, se zbavíte díky trochy oleje, kterým povrch setřete. Olejové zbytky pak jednoduše odstraníte hadříkem namočeným v mýdlové vodě.

7. Zrezivělé povrchy

Rez odstraníte alobalovou kuličkou namočenou v octu, kterou budete zasažený povrch čistit krouživými pohyby. Pokud je vrstva rezu opravdu silná, namočte daný předmět od octa přímo (pokud to jde) a čistění alobalem proveďte až po téhle lázni.

Zdroj: Pexels

8. Špinavé tenisky

Chcete vrátit barvu svým bílým teniskám? Smíchejte jedlou sodu s peroxidem vodíku a přidejte trochu vody pro vytvoření „pasty“, kterou po botách rozetřete a necháte uschnout, ideálně na slunci. Potom boty jednoduše opláchnete a budou jako nové!

Zdroj: Pixabay

9. Univerzální eko čistící prostředek

Vyrobte si vlastní univerzální čistící prostředek, který dáte do znovupoužitelné skleněné lahve s rozprašovačem. Jak na jeho výrobu? Smíchejte šálek vody s šálkem octa. Pro příjemnou vůni pak přidejte pár kapek svého oblíbeného éterického oleje – za nás doporučujeme levanduli nebo citrusy, jejichž vůně prý zlepšuje náladu. Vůni můžete do čističe „dostat“ i tím, že v něm necháte 14 dnů luhovat slupky od citrónů nebo pomerančů, které vám zbyly v kuchyni. Stejně tak dobře poslouží i bylinky, například skořice, eukalyptus nebo plátky růží.

Zdroj: Pexels

10. Využití pro stará trička a ponožky

Rozstříhejte svá stará trička, která nenosíte a udělejte si z nich hadříky na úklid. Využít můžete také staré ponožky, které jsou skvělé na utírání prachu ze žaluzií – stačí je namočit, natáhnout na ruku a pustit se do toho.

Pokud jste zručnější v šití, můžete si ze starých triček vyrobit i znovupoužitelné kuchyňské utěrky. A až doslouží i tady? Odneste je někam, kde budou využity pro další recyklaci (např. v obchodech H&M nebo do sběrných kontejnerů k tomuto účelu).

Autor: Bára Kocmánková